Základová deska krok za krokem

Základová deska krok za krokem

Základová deska je odrazovým můstkem při stavbě jakéhokoliv objektu. Realizována je pod rodinnými domy, komerčními nemovitostmi a jinými typy budov. Jde o jeden z druhů plošných základů, na němž v podstatě stojí budoucí stavba.

Právě z těchto důvodů je zapotřebí nepodceňovat její kvalitu. Jakékoliv pochybení se může negativně promítnout v následném užívání objektu.

Jako stavitelé byste měli mít povědomí o tom, jak probírá stavba základové desky krok za krokem. Hned na úvod vás seznámíme s významem několika důležitých pojmů.

  • Základový pas – Je základem pro budoucí zdivo a kopíruje nosné části objektu
  • Základová spára – Vodorovná rovina v nezámrzné hloubce, kde se stýká základ se zeminou
  • Základová vana – Je tvořena z voděodolného betonu a chrání suterén před spodní vodou

Typy základových desek

Ještě, než se pustíme do podrobnějšího návodu, jak udělat základovou desku, musíte vědět, jaké máte možnosti. I když většina lidí má představu o základové desce, jen málokdo ví, že existují tři varianty provedení, které se konstrukčně liší. 

Základová deska na štěrku

Jednou z těch nejznámějších a nejpoužívanějších je základová deska na štěrku. Ta je považována za klasickou metodu.

  • Z pohledu konstrukce jde o nejjednodušší řešení
  • Výsledná deska je zhotovena vylitím betonu na zhutněnou zeminu a štěrk
  • Ke zpevnění je používána ocelová výztuž
  • Nevýhodou této základové desky je zhoršená tepelná izolace u paty zdiva
  • Tepelné mosty lze odstranit prostřednictvím speciálních tvarovek
  • Zároveň se tepelná izolace řeší v rámci skladby podlahy

Plovoucí základová deska

Dalším méně známým typem základové desky je plovoucí základová deska na pěnosklu. Právě v jejím případě nehrají hlavní roli základové pasy, ale základová spára. Její podklad je vyložen geotextílií a následně vyplněn pěnovým sklem a překryt PE fólií. 

Pěnosklo plní hned několik důležitých rolí. Funguje jako efektivní drenáž pod základovou deskou. Zároveň se vyznačuje značnou stabilitou a tepelnou izolací. U plovoucí základové desky si však musíte dát záležet na dobře provedených drenážích a vyspádované základové spáře.

Základová deska na extrahovaném polystyrenu

Třetím typem je deska na extrudovaném polystyrenu. V tomto případě je vybudována speciální vana obložená vrstvou extrudovaného polystyrenu. Po důkladném vytvoření základu ze štěrku a jemného písku přichází na přetřes realizace základové desky. 

Právě polystyren přispívá k vyšší tepelné izolaci, která se nachází z boku i zespodu. U této varianty je kladen vyšší důraz na preciznost provedení každého kroku. Na druhou stranu se vám deska na extrudovaném polystyrenu odvděčí patřičnou nosností a stabilitou.

Dřevěné bednění základové desky

Geologický průzkum a projekt základů

Než se pustíte do realizace základové desky svépomocí nebo s přispěním firmy, je zapotřebí provést geologický průzkum daných prostor. Ten provádí profesionální geolog. Průzkum je realizován v závislosti na bližších informacích týkajících se podloží. Jeho rozsah může být odlišný.

  • Kopané sondy
  • Hloubkový průzkum

První varianta je prováděna ručně a do jisté míry může vycházet i z archivních sond. Pokud má však geolog pochybnosti o daném terénu, přichází na přetřes hloubkový průzkum prostřednictvím vrtné techniky, což je podstatně nákladnější záležitost. Geologický průzkum bývá obvykle spojen i s mnohými dalšími průzkumy nezbytnými pro projektovou dokumentaci.

  • Radonový průzkum – Slouží pro zjištění radonu a pro návrh budoucí ochrany
  • Hydrogeologický průzkum – Je zaměřen na podzemní vody a jejich vliv na stavbu
  • Biolokační průzkum – Je zacílen na geopatogenní zóny

Jakýmkoliv stavebním pracím pochopitelně předchází vyhotovení projektové dokumentace, kterou má na starosti projektant. Vytyčení, všechny zemní práce, výkopy a další technické postupy jsou popsány v dokumentaci, jíž se musíte držet. V ní mimochodem naleznete řez základů, tloušťku základové desky, včetně kompletních výkresů základů.

Příprava pozemku

Tento návod na základovou desku svépomocí se týká klasické, tedy nejpoužívanější základové desky pro stavby libovolného typu. Před betonováním je tedy zapotřebí provést terénní úpravy. Ty se týkají odstranění vrchní části zeminy, které se říká ornice. „Seškrábnutá“ plocha zeminy by měla být v místech, kde bude stát budoucí dům, ideálně s patřičným přesahem budoucích základových pasů.

  • Ornice se odstraňuje v tloušťce 20 cm až 25 cm
  • Tuto kvalitní hlínu si dejte stranou pro následné využití v rámci terénních úprav

Následuje důkladné zaměření základových pasů. V této fázi přijdou vhod služby profesionálního geodeta, který vyznačí nejenom konkrétní plochu pro vybagrování. Vyznačit vám může i tzv. lavičky, prezentující konkrétní výšku. Právě od tohoto údaje se pak můžete odrazit při vyměřování jednotlivých částí skladby základové desky.

Základové pasy

Základové pasy

Základové pasy jsou prvopočátkem budování základové desky. O jejich podobě vypovídá projektová dokumentace. Základové pasy jsou hloubeny těžkou technikou, například za pomoci bagru. V dnešní době se na takovou činnost vyplatí sjednat služby bagristy. V rámci základových pasů platí několik důležitých pravidel.

  • Základová spára musí být v nezámrzné hloubce 80 cm až 120 cm
  • V některých případech může být základový pas ještě hlubší
  • U špatného podloží jsou mnohdy využívány speciální piloty
  • S pomocí izolace lze snížit hloubku pasu až na 50 cm
  • Základové pasy jsou zesíleny pod budoucími nosnými příčkami

O podobě základových pasů vypovídá právě geologický průzkum, respektive struktura podloží. Standardně je jako můstek mezi zeminou a betonem využíván štěrk s frakcí 16/32, který se zhutní. Pokud se ovšem v daném místě nachází nepropustná zemina, žádný štěrk se kvůli zvodnění nepoužívá.

Pokud při bagrování dojde k rozšíření výkopu, například vyvalením kamenů a sesuvem zeminy, před zaléváním betonem je vhodné využít bednění, které jeho spotřebu značně sníží. Možnosti máte dvě:

  • Pracnější metoda realizovaná prostřednictvím dřevěného bednění
  • Cenově nákladnější řešení za pomoci ztraceného bednění

Před betonáží základových pasů neopomínejte ani na položení zemního pásku od hromosvodu, popřípadě umístění jakýchkoliv dalších prostupů v této části, ať už jde o kanalizaci a jiné rozvody.

Rozvody pro přípojky

Je to právě projektová dokumentace, která vám prozradí, kde všude budou konkrétní vývody – elektřina, voda, kanalizace a jiné propusti. Ještě, než začnete s hutněním základové desky, je třeba vše vyvést na správném místě.

Vývody dobře zajistěte, aby při dalším vrstvení základové desky nezměnily svou pozici. Největší zastoupení bude mít kanalizační potrubí. Na to využijte oranžové KG trubky. U potrubí je důležité myslet na některé zásadní věci.

  • Podstatný je správný sklon potrubí 3 %
  • Tzn. jeden metr potrubí musí mít sklon tři centimetry
  • Nepodceňujte dostatečné vyústění potrubí nad základovou desku

Vhodné je provést také zkoušku nepropustnosti položeného kanalizačního potrubí. Obvykle se to provádí tak, že trubky jsou na koncích uzavřeny a napuštěny vodou alespoň na dvě až tři hodiny. Aby nedošlo k jejich budoucímu poškození, na podsyp a obsyp je využíván písek.

Skladba základové desky

Budování základové desky v podstatě navazuje na použití ztraceného bednění. Základové pasy vytvoří podklad pro nosné stěny a zároveň poslouží jako podklad pro obvodovou část základové desky. Upotřebit můžete tvarovky neboli ztracené bednění zakončené ve správné výšce, s čímž je třeba počítat. 

Pro lepší spojení je aplikována vyčnívající betonářská ocel ze základových pasů. Popřípadě využijete prken pro vytvoření dřevěného bednění na míru. U něho počítejte i s příslušnými vzpěrami, aby se zalitá deska nerozjela do stran. Co se týče tloušťky základové desky, existují patřičná doporučení.

  • Lehčí dřevostavba – tloušťka 120 mm až 150 mm
  • Zděná stavba – tloušťka cca 200 mm
  • Těžší stavby – tloušťka nad 200 mm

V tento moment je důležité zaměřit se na hutnění prostoru pod základovou deskou. Nejprve zhutněte zeminu, pak následuje hutnění štěrkového posypu, který je povětšinou ve frakci 16/32. Zároveň dávejte pozor, abyste si nepoškodili připravené rozvody kanalizace.

Poslední vrstvu před vyléváním betonu tvoří betonářská ocel v podání kari sítí. Sítě do betonu by se měly nacházet ve spodní polovině betonové desky. Primárně slouží pro zvýšení pevnosti, pružnost a životnosti základové desky. 

Kari sítě jsou vyráběny v různých velikostech. Průměr drátu a rozměr ok volte na základě projektové dokumentace. Tyto parametry vychází z toho, jak daleko jsou mezi sebou základové pasy a jaká je tloušťka betonové desky. Nejčastěji se setkáte se těmito rozměry.

  • Průměr drátu od 4 mm do 10 mm
  • Nejpoužívanější rozměry ok 150×150 mm

Při zacházení s kari sítěmi platí také několik pravidel. Kari sítě by například neměly být v žádném případě pokroucené a jakkoliv deformované. Aby neležely přímo na zhutněném štěrku, je vhodné použít distanční terčíky, popřípadě je vypodložíte plochými kameny. Kari sítě zároveň nesmí přesahovat přes boky základové desky. Jednotlivé sítě vedle sebe pokládejte s přesahem 20 až 30 cm.

Beton do základové desky

Finálním procesem je pochopitelně vylévání základové desky. Ať už se rozhodnete pro základovou desku svépomocí nebo na klíč, zapomeňte na ruční míchání betonu. Touto činností rozhodně nic neušetříte a zároveň nedocílíte požadované kvality betonu.

Raději se obraťte na vhodného dodavatele betonu, respektive betonárku. Beton je na stavbu dopraven a následně vyléván dvěma odlišnými způsoby.

  • Přistavený mix vylévá beton přímo na plochu samospádem
  • Když je prostor nedostupný, je beton na desku přečerpáván skrze dlouhé rameno s hadicí

Důležité je také vědět, jaký beton použít pro stavbu základové desky. Napříč různými betonárkami se můžete setkat s dvojím dělením.

  • Historické značení je definováno písmenem „B“
  • Za ním je uváděno číslo spojené s pevností v tlaku v MPa
  • Do základových pasů se využívá beton B15, na základovou desku se používá beton B20
  • Aktuální značení betonu je pod písmenem „C“
  • Do základových pasů patří beton C12/15 nebo C16/20
  • Do základové desky se používá beton C16/20 nebo C20/25

Vylévání betonu je vhodné provádět od míst, která jsou hůře přístupná a pokračovat směrem k těm lépe přístupným. Důležité je provést i stažení betonu, k čemuž jsou využívány buď dlouhé hliníkové stahovací latě nebo speciální motorové vibrační latě.

Před dalšími stavebními pracemi je nutné nechat základovou desku dostatečně vyzrát. Ideálně jeden měsíc. V letním období je ideální desku pravidelně kropit vodou, aby proces schnutí nebyl příliš rychlý.

Tepelná izolace

V souvislosti se stavbou základové desky je zapotřebí zmínit se ještě o izolacích. V tomto směru se nabízí dva typy izolací, s nimiž pravděpodobně přijdete do styku.

Tepelná izolace základů

Pokud se rozhodnete pro klasickou základovou desku, hrozí zhoršené tepelněizolační vlastnosti části základů. Tento problém lze pochopitelně řešit prostřednictvím vhodné izolace. Ta samozřejmě nachází využití také u podsklepených objektů. 

Tepelnou izolaci základů lze vytvořit prostřednictvím extrudovaného polystyrenu s perodrážkou. Jeho tloušťka bývá mezi 100 mm až 300 mm. Mezi polystyren a zeminu je vhodné vložit netkanou geotextílii.

Hydroizolace

Po realizaci základové desky je zároveň nutné izolačně oddělit desku a vše, co na ní postavíte. K tomu slouží hydroizolace zabraňující pronikání vlhkosti do stavby objektu. Izolace nabývá odlišných podob.

  • Tekutá hydroizolace
  • Hydroizolace prostřednictvím asfaltových pásů

Cena základové desky

Pro každého je primárně důležitá cena základové desky. Ta se pochopitelně odvíjí od toho, jak velkou základovou desku budujete, jakou přípravu vyžaduje samotný podklad, ale i to, zda se do některých činností pustíte svépomocí nebo si najmete firmu a necháte si vše udělat na klíč. 

S výpočtem vám samozřejmě může pomoci speciální kalkulačka na internetu, která prozradí, jaká je průměrná cena za metr čtvereční.

Pro lepší inspiraci vám přinášíme ceník spojený se základovou deskou o ploše 100 m2. V tabulce níže můžete vyčíst orientační ceny materiálu.

MateriálOrientační cena
Ztracené bednění5 000 Kč až 8 000 Kč
Beton do základových pasů8 000 Kč až 12 000 Kč
Zemnící a izolační materiály40 000 Kč až 60 000 Kč
Štěrk10 000 Kč až 14 000 Kč
Kari sítě20 000 Kč až 25 000 Kč
Beton do základové desky35 000 Kč až 40 000 Kč

Počítat pochopitelně musíte i s přidruženými stavebními pracemi. Pokud si je nebudete provádět sami, zde jsou orientační ceny některých z nich.

  • Shrnutí ornice od 3 000 Kč
  • Práce geodeta od 2 000 Kč
  • Výkopové práce základových pasů od 10 000 Kč

Obecně lze říci, že při realizaci základové desky svépomocí se dostanete na cenu kolem 1 000 Kč až 2 000 Kč za metr čtvereční plochy.

Pokud byste kompletní stavební dílo svěřili profesionální firmě, cena za m2 se bude pohybovat mezi 3 000 Kč až 4 000 Kč.

Základová deska na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

Není nic neobvyklého na tom, že člověk i po přečtení výše uvedeného postupu jednoduše neví, jak realizovat základovou desku od A až do Z. Jestliže si nevíte s některými fázemi výstavby rady, nezoufejte a raději se svěřte do rukou odborníků.

Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.

Nezávazná poptávka

Nejčastější otázky

Jak dlouho trvá realizace základové desky?

Vybudování základové desky se odvíjí od toho, zda si takovou práci budete realizovat sami nebo využijete služeb firmy. Pokud se pustíte do základové desky o ploše kolem 100 m2 a většinu činností zvládnete svépomocí, může realizace trvat dva až čtyři týdny. Vše záleží na vašich časových kapacitách. Některé firmy jsou schopny vybudovat takto velkou základovou desku za jeden týden.

Kolik stojí základová deska?

Cena základové desky vychází vždy z toho, zda ji realizujete sami nebo prostřednictvím odborné firmy. Základová deska o ploše 100 m2 vás při budování svépomocí může vyjít na 150 000 Kč až 200 000 Kč. Pokud zvolíte řešení na klíč, pak se ceny za tuto základovou desku mohou pohybovat kolem 300 000 Kč až 400 000 Kč.

Co ovlivňuje cenu základové desky?

V největší míře je to pochopitelně vlastní práce versus realizace na klíč. Dále je to i terénní situování parcely, celková plocha stavby a hloubka základových pasů. Cena základové desky se zároveň odvíjí od toho, jaký typ stavby mají základy nést.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *