Stavba pergoly krok za krokem
Pergola je do jisté míry okrasnou stavbou a zároveň praktickým zázemím pro relaxaci. Nejčastěji bývá umístěna ve vybraných prostorách zahrady nebo je nedílnou součástí nemovitosti. V takovém případě se jedná o pergolu u zdi domu. Zastřešené místo nabízející dostatečné zákoutí a prostor pro odpočinek, obědy s rodinou, čtení knih při odpolední kávě, ale také večerní zábavu s přáteli.
Obsah textu:
Pergola je obvykle opatřena podlahou a vhodným zastřešením. Základ většiny pergol je tvořen volně stojícími sloupy a trámy. Pergola se stává pomyslným úkrytem před nevlídným počasím, ale i před silnými slunečními paprsky. Takový druhý obývací prostor, který je však okupován především v letním období.
Uvažujete-li o vybudování tohotoharmonického prostředí, měli byste znát pár důležitých věcí. Nejenom, jaké jsou typy pergol, ale také jak postavit pergolu, kam ji umístit a podobně. Tohle všechno a mnohé další se dozvíte v následujících řádcích.
Z jakých materiálů vznikají pergoly?
Pomyslným odrazovým můstkem při stavbě pergoly bude volba vhodného stavebního materiálu. Volit můžete hned z několika variant provedení, které se odlišují svými vlastnostmi a pojí se s nimi jisté výhody a nevýhody.
Dřevěné pergoly
Dřevěné pergoly patří k hodně oblíbeným z toho důvodu, že jsou vybudovány z přírodního materiálu. Ten dokonale navazuje na jakoukoliv zahradu a působí příjemným dojmem. Vedle přirozeného vzhledu oceníte i další věci.
- Možnost výstavby svépomocí a v různých rozměrech
- Ideální pro tradiční i moderní typy nemovitostí
- Snadná a rychlá oprava, včetně možnosti renovace
- Odolnost konstrukce
Na výstavbu dřevěných pergol se nejčastěji používá smrkové, borovicové a modřínové dřevo. Pokud půjde o nezastřešenou pergolu, je vhodné zvolit tvrdé dubové dřevo. U dřeva počítejte s pravidelnou údržbou, ať už v podobě impregnování nebo lakování.
Mezi určité nevýhody patří to, že dřevo může vlivem povětrnostních podmínek změnit své zabarvení, existuje riziko napadení dřevokazným hmyzem a jde o hořlavý materiál.
Hliníkové pergoly
Cenově nákladnější jsou hliníkové pergoly, které se stávají nedílnou součástí spíše modernějších typů nemovitostí. Hliník s vhodnou povrchovou úpravou je velice odolným materiálem, o nějž se nemusíte starat. Bezúdržbové provedení se pojí ještě s ostatními klady.
- Pevná, stabilní a bytelná konstrukce
- Jde o nehořlavý materiál
- Volit můžete spoustu barevných odstínů
- Nižší hmotnost oproti dřevu
U hliníkové pergoly musíte počítat s tím, že provedení svépomocí není běžné. Obvykle jde o důmyslné konstrukce omezených tvarů, které vyžadují odbornou montáž. Složitější to bude i s případnými opravami. Na druhou stranu, dlouhá životnost je u hliníku zaručena, jelikož tento materiál vlivem nevlídného počasí nikterak nekoroduje.
Zděné pergoly
Další variantou je zděná pergola. Její označení mnohé prozrazuje. Nosné části této pergoly jsou obvykle vyzděny, například z ozdobných cihel. Často dochází k propojení vícero materiálů dohromady. Střecha bývá dřevěná.
Už ze samotného principu výstavby jde o náročnější práci, která si žádá více času a finančních prostředků. K některým typům nemovitostí se však hodí a může působit skvělým dojmem.
Bioklimatické pergoly
Bioklimatické pergoly mají nejčastěji hliníkové provedení, setkat se ale můžete i se dřevem. Na první pohled připomínají klasickou pergolu jen s tím rozdílem, že jejich střešní konstrukce je daleko důmyslnější.
Disponují nastavitelnými lamelami, které vás z vrchní části ochrání před prudkým sluncem, ale také před deštěm. Díky pohyblivému slunolamu je lze využívat za jakéhokoliv počasí. Mnohdy jsou dokonce vybaveny automatickými systémy a vy se o jejich nastavování nemusíte vůbec starat.
Pergoly formou stavebnice
V rámci jednotlivých typů pergol je zapotřebí zmínit, že pokud si nenecháte dělat pergolu na klíč, nabízí se vám možnost stavebnice. Existují již předpřipravené typy pergol včetně kompletního materiálu nutného k jejich stavbě.
Ať už jde o krovy, nosné sloupy, střešní krytinu a spojovací materiál. Díky stavebnicím si můžete postavit pergolu svépomocí. A to jak dřevěné, tak i menší hliníkové. Postupovat budete vždy dle přiloženého manuálu.
Stavební povolení a ohlášení na pergolu
Ještě, než se pustíte do stavby pergoly, měli byste si ověřit, jestli nepotřebujete územní rozhodnutí o umístění stavby nebo územní souhlas. Řídit se v tomto případě musíte příslušným zákonem č. 183/2006 Sb. Ten v případě výstavby pergoly hovoří celkem jasně. Jakýmkoliv administrativním povinnostem se ale můžete vyhnout za těchto předpokladů:
- Stavba nebude mít plochu větší jak 25 m2
- Pergola bude mít pouze jedno nadzemní podlaží
- Maximální výška plánované stavby nepřesáhne 5 m
I když ve výše uvedené situaci nemusíte cokoliv řešit se stavebním úřadem, přesto lze narazit na určitá omezení. Třeba na to, že stavba by měla být alespoň dva metry od hranice sousedního pozemku. V opačném případě je vhodné řešit takový model individuálně.
Územní souhlas je obvykle zapotřebí při výstavbě pergoly v zastavitelné ploše nebo zastavěném území. V zákoně 183/2006 Sb. je pak definováno, kdy je naopak vyžadováno územní rozhodnutí. Spoustu práce při zjišťování potřebných informací si ušetříte tím, když kontaktujete příslušný stavební úřad.
Projektová dokumentace
V okamžiku, kdy musíte řešit územní rozhodnutí nebo územní souhlas na úřadě, připravte se na patřičnou administrativní povinnost. Doložit budete muset řadu nezbytných věcí.
- Vlastnická práva k pozemku
- Stanoviska vlastníků pozemku
- Stanoviska vlastníků sousedních pozemků
Nedílnou součástí žádosti na úřadě bude i projektová dokumentace na pergolu. Její obsahová podoba je definována vyhláškou č. 503/2006. Projekt na pergolu vám bude muset vyhotovit zkušený projektant.
Nedílnou součástí projektu je nejenom situace umístění budoucí pergoly, ale i řada ostatních nezbytných věcí. Je to například kusovník s výpisem jednotlivého řeziva, výrobní seznam, materiálové řešení a pohledy na budoucí pergolu. Na základě projektové dokumentace, potažmo montážní dokumentace pak bude probíhat samotná výstavba.
Vhodné umístění pro pergolu
Umístění budoucí pergoly je do určité míry alfou a omegou celé této stavby. Zvolit byste měli takové místo, kde dojde k určitému propojení se zahradou. Ano, pokud chcete mít pergolu přímo u terasových dveří, pak jen stěží budete měnit dispozice domu. Ideální je však přihlížet k několika důležitým věcem.
- Pokud volíte hliníkovou pergolu, přímé slunce může způsobovat její rozpálení
- Vhodná nejsou úplně zastíněná místa, která vám jednoduše nepřinesou radost
- Volte kompromis mezi sluncem a stínem
- Nezapomínejte na pohodlný přístup k pergole
- Za každou cenu nemusí být součástí domu, ale můžete ji situovat samostatně
- Ideální je krytí ze západu a z východu
Vzhledem k tomu, že pergola má být místem spokojené relaxace, snažte se tuto stavbu situovat do působišť, kde budete mít krásný výhled. Ať už do okolí nebo do své zahrady. Zároveň lpěte na patřičné míře soukromí, abyste se mohli ukrýt před zraky kolemjdoucích či sousedů. Takové věci lze řešit praktickým bočním stíněním.
Ideální rozměry pergoly
Vedle umístění je podstatná také velikost pergoly. Ta by měla odpovídat vašim každodenním potřebám a zároveň počtu členů domácnosti. Z pohledu výšky zastřešení pergoly budete mít celkem jasno. Minimální rozměr musí být dva metry, ať se při průchodu pergolou neohýbáte a nekrčíte. Standardní výška se pohybuje mezi dvěma až dva a půl metry u pergol s plochou střechou.
Šířka pergoly má svou minimální hranici. Pokud zrovna nebudujete pergolu jako stání pro automobil, zvolte minimální šířku dva metry. To je prostor, na kterém se mohou vyhnout dvě osoby. Pokud ovšem zastavíte pergolu pestrým nábytkem a dalšími doplňky, je vhodné zvětšit šířku alespoň na tři metry.
Délka pak odpovídá účelu využití pergoly. Nejčastěji je mezi třemi až pěti metry tak, abyste pod pergolu mohli umístit například jídelní set nebo terasový nábytek v podobě sedačky a konferenčního stolku.
Pokud chcete z pergoly vytěžit maximum bez administrativní zátěže, pohlídejte si zastavěnou plochu oněch 25 m2. Mnohdy budete odkázáni i na přesné rozměry výrobce pergol, které nabývají odlišných podob.
- 2 x 2 m
- 3 x 2 m
- 4 x 3 m
- 5 x 5 m
- 7 x 3 m
Jako modelový příklad můžeme uvést, že pergola pro čtyřčlennou rodinu by měla mít minimální rozměry 5 x 4 metry. Při volbě rozměru pergoly na terasu či kamkoliv do zahrady vám může pomoci jednoduchý náčrt. Do něj zanesete plánované prvky v pergole a hned budete mít jasno, o jak velké rozměry se budete zajímat.
Stavba pergoly svépomocí – jak na to
Pojďme se nyní zaměřit na stavbu pergoly svépomocí. Prozradíme vám, jak vytvořit dřevěnou pergolu krok za krokem. Ukážeme vám, co všechno u takové zahradní pergoly musíte vybudovat, na co byste neměli zapomínat a jaké nadstandardní doplňky vám přináší současný trh. V následujících řádcích se dozvíte mnohé.
- Betonování
- Kotvení pergoly
- Osvětlení pergoly
- Zastřešení pergoly
- Zastínění pergoly apod.
Níže uvedený návod na dřevěnou pergolu prezentujeme kvůli tomu, protože jak už jsme uvedli v předchozích kapitolách, oproti hliníkovým pergolám jsou spojeny se snazší montáží, kterou zvládne každý zručnější kutil. Abyste byli schopni vytvořit venkovní pergolu ze dřeva, budete potřebovat vhodné nástroje a stavební materiál.
- Dřevo v podobě trámků, sloupů a ostatních prvků
- Materiál na vámi zvolené zastřešení pergoly
- Beton na patky
- Kamenivo v kombinaci s podlahovou krytinou
- Spojovací materiál
V následujícím postupu vycházejme z toho, že si pořídíte buď stavebnici dřevěné pergoly nebo si dřevo na pergolu necháte nařezat dle projektové dokumentace či výrobního seznamu.
Vytyčení a zemní práce
Na počátku všeho je třeba provést vytyčení budoucí pergoly. V této fázi byste měli mít jasno, kde bude pergola stát. Na konkrétním místě pak vyměřte půdorys budoucí stavby. K tomu vám poslouží tyto praktické nástroje.
- Kolíky
- Provázek
- Kladivo
Ne nadarmo se říká, dvakrát měř a jednou řež. Pokud budete vyměřovat sloupky samostatně stojící pergoly, nezapomeňte si důkladně proměřit pravé úhly těchto sloupků, aby výsledné dílo stálo rovně. Přesnost měření je důležitá i kvůli tomu, že sloupky dřevěné pergoly mají přesně dané rozteče. Obvykle jsou umístěny dva až tři metry od sebe.
V okamžiku, kdy máte vytyčený prostor pro budoucí pergolu a patky pro sloupky, jsou na řadě zemní práce. Pokud bude pergola doplněna o podlahu, je zapotřebí sejmout ornici. V závislosti na typu podlahy počítejte s minimálním výkopem v hloubce 30 cm, aby bylo možné provádět důkladnou skladbu jednotlivých vrstev.
Kromě skrývky v ploše se zaměřte také na vykopání základových jam pro patky na pergoly. V tomto směru platí celkem jednoduché pravidlo.
- Výkop do nezámrzné hloubky cca 80 cm
- Šířka výkopu 25 až 35 cm
Na vyhloubení takto úzké jámy budete potřebovat rýč. Pro vykopávání větší hloubky pak použije menší lopatku a dočištění proveďte ručně.
Betonové patky
Na připravené výkopy pro patky zahradní pergoly navazuje proces betonování. Právě betonové patky jsou předpokladem dlouhodobé stability. Pro betonování můžete zvolit beton této třídy:
- Beton C8/10
- Beton C12/15
Jestliže se jedná o větší a těžší pergoly, vsaďte raději na beton s vyšším číselným označením, který bude tvrdší. Spotřebu betonu můžete částečně snížit tím, že budete do výkopu společně s betonem vkládat omyté kameny bez prachu a hlíny. Až se budete blížit k vrchní části výkupu, nezapomeňte ve finální fázi zasunout do betonu kotevní patky. Do nich budou následně zasazeny a připevněny dřevěné sloupky pergoly.
Finální část betonování musí být spojena s důsledným měřením. Pokud vám beton bude vystupovat nad povrch, připravte si jednoduché bednění. Například zbitím čtyř prkének k sobě. Výška betonu by měla být pro všechny patky stejná a pod úrovní výsledné podlahy.
Ještě přesnější však musí být zapuštění kotevních patek. A to z pohledu horizontální i vertikální roviny. Počítejte s tím, že zatěžování kotevních patek je vhodné až po zatvrdnutí betonu po třech až čtyřech dnech.
Zemní vruty jako alternativa bez betonování
Alternativou betonových patek jsou zemní vruty pro pergoly. V jejich případě odpadá proces betonování. Vruty se do země šroubují za pomoci speciálního instalačního T kříže. U tvrdší zeminy je možné pomoci si vhodným SDS vrtákem.
I v tomto případě dbejte na dokonalou rovinatost při šroubování do země. Určitou odnoží zemních vrutů jsou zatloukací vruty. Ty do země nebudete šroubovat, nýbrž zatloukat.
Konstrukce pergoly
Po zatvrdnutí kotevních patek, popřípadě zapuštění zemních vrtů přichází na přetřes stavba pergoly. Jestliže jste zvolili stavebnici, postupujte dle přiloženého návodu. V případě pergoly u domu připevněte dřevěnou část k nemovitosti. Zajistěte nosné sloupy v patkách prostřednictvím odpovídajících vrutů. Při montáži budete operovat i s ostatními prvky dřevěné pergoly.
- Sloupky
- Krajní krokve
- Vaznice
Při montáži pergoly svépomocí se můžete setkat s výrazem zavětrování latěmi. Jde o provizorní spojování důležitých částí pergoly tak, aby se vám nesesunula a vy jste mohli pokračovat v dokončování krok za krokem. Když už stojí nosné prvky a jsou spojeny, zavětrování latěmi je odstraněno. Jednotlivé části důkladně sešroubujte a pusťte se do zastřešení pergoly.
Zastřešení pergoly
Zastřešení pergoly samozřejmě může nabývat odlišných podob. Vrchní část lze zakončit například pouze krokvemi. To znamená, že se spokojíte se vzdušnou pergolou bez plného zastřešení.
Takovou relaxační zónu však budete moci využívat pouze za předpokladu krásného počasí. Proto se vyplatí uvažovat o tom, že na pergolu přiděláte i vhodné zastřešení. Možností je v tomto směru hned několik.
- Asfaltové šindele obvykle vyžadují patřičné podbití prkny
- Bitumenová střešní krytina se vyznačuje pevností, pružností a odolností
- Betonové tašky mají největší zatížení, jsou ale dostatečně odolné
- Trapézové desky jsou zhotovené z PVC nebo kovu
- Komůrková skla přinášejí vyšší propustnost světla
- Speciální plachta na pergoly
Oblíbený polykarbonát
Jedním z nejpoužívanějších střešních materiálů u zahradních pergol je komůrkový polykarbonát. Dutinkové polykarbonátové desky nabývají odlišných tlouštěk, které rozhodují o celkové odolnosti a přidružených vlastnostech tohoto zastřešení.
Ve prospěch polykarbonátu hovoří určitě odolnost proti povětrnostním podmínkám libovolného typu, tuhost, nízká hmotnost, a tedy i minimální zatížení pergoly, včetně cenové dostupnosti.
Polykarbonátové desky mohou mít navíc odlišná zabarvení. Nejvyhledávanější je čirý a mléčný polykarbonát. Výjimkou ovšem není ani ten tmavý. Ve prospěch tohoto materiálu hovoří přínosná odolnost vůči UV záření. Alternativou jsou pak plné polykarbonátové desky s vyšší odolností, které na první pohled připomínají spíše plexisklo.
Nutno zdůraznit, že konstrukce pergoly, respektive rozměry sloupů, vaznic a krokví se vždy odvíjí od toho, jaká bude použita střešní krytina. Zastřešení krytiny je proto nutné promyslet na samotném počátku.
Podlaha do pergoly
Když už máte hotovou konstrukci pergoly a její zastřešení, nabízí se dokončení poslední části. Zaměřte se na podlahu, která je také nedílnou součástí tohoto příjemného místa. Pokud jste provedli výše popisované strhnutí ornice a udělali si dostatečný výkop, nabízí se štěrkový zásyp jako kvalitní podklad.
- Zabetonování obrubníků vyznačujících hranici pergoly
- Štěrk frakce 16/32 v tloušťce 10 až 20 cm
- Štěrk 4/8 v tloušťce 3 až 6 cm
- Položení zámkové dlažby
Je pravdou, že zámková dlažba není tou jedinou inspirací na kvalitní podlahu do pergoly, kterou vám přinášíme. Zaměřit se pochopitelně můžete i na jiné typy venkovních podlahových krytin. Ty by vám měly vyhovovat po praktické i designové stránce.
Dlažba do pergoly
Vedle betonové dlažby můžete zvolit také tu kamennou. Na rozdíl od betonu jde o přírodní materiál více korespondující s dřevěnou verzí pergoly. Další volbou je keramická dlažba.
V jejím případě budete muset pokládku realizovat buď na terčíky nebo zhotovíte betonovou základovou desku, na kterou se keramická dlažba nalepí. Minimalisté mohou nakonec skončit jenom u betonové desky s vhodným nátěrem zabraňujícím drolení betonu.
Dřevěné podlahy
Tíhnete-li k přírodním materiálům, zaměřte se na dřevěné podlahy. V jejich případě je obvykle nutné vybudovat dřevěný rošt. U pergol je lepší vsadit na tvrdší a exotická terasová prkna s delší životností.
Nutno podotknout, že oproti výše uvedeným materiálům se musíte o dřevo starat, protože je náchylnější na opotřebení. A to formou nejrůznějších impregnací a nátěrů.
Podlahy z WPC
Alternativou jsou plastové imitace prken a WPC prkna, u nichž sice tolik nevynikne přírodní vzhled, odpadá ale jakákoliv údržba.
V případě podlah do pergoly by měla padnout zmínka také o žulových kostkách nebo o zatravňovacích dlaždicích. Ty nachází své uplatnění spíše u nezastřešených pergol.
Vylepšení a doplňky pro pergoly
Zahradní pergola je doslova místem neomezených možností. Díky bohatému příslušenství a nejrůznějším doplňkům si z pergoly můžete vytvořit plnohodnotnou oázu klidu a relaxace. Kromě zastřešení se totiž nabízí i zastínění pergoly. K dispozici jsou odlišné varianty provedení.
- Stínící rolety na pergolu
- Venkovní žaluzie pro pergoly
- Zasklení boků a předních částí
Právě kompletní uzavření pergoly posuvnými skleněnými moduly vám umožní vytvořit překrásnou zimní zahradu. Takovou pergolu budete schopni okupovat v podstatě za jakéhokoliv počasí a v libovolném ročním období. V kombinaci se stíněním získáte i patřičné soukromí.
Osvětlení v pergole
Vzhledem k tomu, že tyto prostory budete chtít obávat také v noci, nezapomínejte při montáži svépomocí na osvětlení do pergoly. Například český výrobce EMOS toto nabízí.
Vedle jednoho závěsného světla se můžete spolehnout i na praktické diodové pásky, které mohou být nenápadně zakomponovány do dřeva nebo hliníku. Výjimkou není ani bodové osvětlení. Je pravdou, že meze se v tomto směru nekladou.
Pergola s krbem a udírnou
Zapracovat můžete nejenom na konstrukci pergoly, ale i na jejím vybavení. Co byste řekli na krb s udírnou? Ano, pergoly s krbem jsou v poslední době hodně v kurzu. A to se netýká jen zděných pergol, ale také těch dřevěných, do jejichž rohu je zakomponován krb s nezbytným odtahem spalin.
Nakonec se nemusíte omezovat ani z pohledu volby zahradního nábytku a nejrůznějších doplňků, které ještě více zútulní prostředí pergoly.
Cena pergoly
Každého, kdo se pustí do stavby pergoly, bude určitě zajímat cena. Pořizovací náklady se pochopitelně liší podle toho, zda si práce provedete svépomocí nebo si objednáte firmu na klíč.
Pokud se rozhodnete pro nákup hotové pergoly neboli stavebnici, kterou si sestavíte, přinášíme vám orientační ceník.
Typ pergoly | Orientační cena |
Dřevěná pergola ke zdi 2,5 x 2,7 m s polykarbonátovou střechou | Od 20 000 Kč |
Volně stojící pergola 3 x 3,7 m s polykarbonátovou střechou | Od 30 000 Kč |
Hliníková pergola k domu 3 x 5 m s polykarbonátem | Od 110 000 Kč |
Bioklimatická pergola ke zdi 2 x 2 m | Od 160 000 Kč |
Příprava podkladu a vyhloubení děr pro betonové patky není nákladnou záležitostí. Ani samotné zabetonování.
V případě práce svépomocí počítejte s cenou v řádu stovek až tisíců korun v závislosti na tom, jestli využijete k výkopu pronájem techniky, beton si namícháte sami nebo koupíte ten pytlovaný.
Cena při realizaci na klíč
Jestliže se rozhodnete pro stavbu pergoly na klíč, připravte se na vícenáklady. Ceny se odvíjí od toho, jak velkou pergolu si necháte postavit a z jakého bude materiálu.
Provedení na klíč | Cena montáže |
Dřevěná pergola 3,6 x 6 m se šesti sloupy | Od 13 000 Kč |
Hliníková pergola 3 x 5 m | Od 18 000 Kč |
Investovat samozřejmě můžete i do nejrůznějších doplňků pergol, které jsou spojeny také s dalšími výdaji.
Doplněk | Orientační cena |
Screenové rolety pole 2 x 2,5 m na dálkové ovládání | Od 30 000 Kč |
Posuvná markýza na střechu terasy 2 x 1,5 m | Od 70 000 Kč |
Posuvné rámové zasklení boků 2,2 x 4 m | Od 55 000 Kč |
Rohový zahradní krb do pergoly | Od 25 000 Kč |
Nakonec i podlahová krytina do pergoly něco stojí. Za betonovou dlažbu zaplatíte od 150 Kč za 1 m2.
Náklady na keramickou dlažbu se mohou šplhat k pětinásobku. Za terasová prkna v podobě sibiřského modřínu zaplatíte od 1 000 Kč za 1 m2.
Zahradní pergola na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!
Zahradní pergola svépomocí je určitě výzvou pro mnohé stavitele. Pokud ovšem nejste dostatečně zruční a nedisponujete vhodným vybavením, můžete touto cestou natropit více škody než užitku.
Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů a materiálů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.
Nezávazná poptávkaNejčastější otázky
Náklady na zahradní pergolu se různí podle toho, jak velkou si vyberete stavbu a jaký materiál zvolíte. Svoji roli hraje i to, zda si konstrukci postavíte svépomocí nebo využijte stavbu na klíč. U menší dřevěné pergoly však počítejte s cenou od 30 000 Kč a u té hliníkové s cenou od 60 000 Kč. K tomu je třeba připočíst ještě zemní práce.
Výstavba dřevěné pergoly svépomocí je otázkou jednoho víkendu. Pokud k tomu připočtete ještě přidružené práce v podobě podlahy a zemních prací, budou to dva víkendy. Když si necháte montovat hliníkovou pergolu nebo tu dřevěnou na klíč, montáž obvykle proběhne během dvou dnů.
Dřevěná pergola působí přírodnějším dojmem, je levnější a její montáž obvykle zvládnete svépomocí. Musíte se však o ni pravidelně starat prostřednictvím vhodných nátěrů. Taková povinnost odpadá u hliníkové pergoly. V její prospěch hovoří modernější design a dlouhá životnost.