Rekonstrukce bytového jádra krok za krokem

Každý bytový prostor se při pravidelném používání za čas opotřebí. A koupelna není žádnou výjimkou. Pokud už nejste spokojeni se vzhledem a provedením této místnosti, která má ta nejlepší léta za sebou, je nejvyšší čas přistoupit k rekonstrukci.
Obsah textu:
Jde o proces, jehož výstupem bude koupelna, v níž se budete cítit dobře a komfortně. Bude vás uspokojovat po stránce designové, ale také z pohledu vybavení. Rekonstrukce bytového jádra může vést ke změnám dispozic, rozšíření prostoru a k mnohým dalším úpravám.
Rekonstrukce jádra je zároveň činností, která si žádá určité plánování. Samotné výstavbě předchází nejrůznější procesy, od návrhu, přes volbu stavebního materiálu až po případné vyřízení stavebního povolení. Pokud vás čeká rekonstrukce bytového jádra v paneláku nebo zděném domě, přinášíme vám souhrn toho nejdůležitějšího od A až do Z.
Inspirace a plánování
Na počátku všeho by měl být plán rekonstrukce jádra. Dejte si tu práci, vezměte metr, tužku, papír a začněte s plánováním jednotlivých prvků nové koupelny. V tomto směru buďte dostatečně aktivní a neochuzujte se o náležitou inspiraci. Tou se vám stanou nejenom fotky na internetu, ale také návštěva koupelnových studií, kde vše potřebné uvidíte v reálu.
Začněte se zajímat o to, jaké máte možnosti z pohledu volby sanitární techniky a koupelnového nábytku, jako například:
- Vana, sprchový kout a box
- Toaleta
- Bidet
- Umyvadlo
Ať už vás čeká renovace umakartového jádra nebo zděného jádra, pomýšlejte i na ty nejmenší detaily. Mezi ně s naprostou jistotou patří koupelnové skříňky, topení, ale i taková pračka a koš na prádlo. Tohle všechno může být nedílnou součástí vaší nově budované koupelny.
Dostatečný čas věnujte také volbě obkladů a dlažby. Mnohdy se vyplatí na takový materiál sáhnout naživo, aby vám byl zkrátka příjemný. Možností výběru je více než dost, a to jak z hlediska barevného provedení, tak z pohledu povrchové struktury a velikosti.
Nepodceňujte detaily
Vaším cílem by ovšem neměly být pouze viditelné prvky v podání baterií, svítidel a vypínačů. Myslete i na ty nejmenší detaily, které zahrnuje rekonstrukce bytového jádra. Jsou to především prvky, bez nichž byste se v koupelně jenom stěží obešli.
- Sifony
- Větrací mřížky
- Revizní dvířka
- Ostatní technické doplňky
Neopomínejte to, že v závislosti na dispozicích bytu není přestavba jádra pouze záležitost koupelny. Mnoho bytových jednotek má s částí koupelny propojenou i kuchyň. Proto vás ve výsledku může čekat rekonstrukce bytového jádra a kuchyně. V ten moment se mohou náklady na modernizaci jádra prodražit. V potaz musíte vzít zabudování vybraných částí jak pro koupelnu, tak pro kuchyň – elektroinstalace, vodoinstalace a odpady.
Jestliže nepatříte k těm, kdo při plánování bytového jádra oplývají nápaditostí a kreativitou, nebojte se v této fázi oslovit odborníky. Od toho ostatně fungují koupelnovástudia. Popřípadě vyrazte na konzultaci k projektantovi či bytovému designérovi.
Tito lidé vás dokáží inspirovat a navést tím správným směrem. Obvykle mají estetické cítění, takže za vás vymyslí i ty nejmenší detaily. A pokud si nedokážete představit výsledek renovace umakartového jádra nebo toho zděného, výrazným způsobem vám může pomoci 3D vizualizace jako součást projektu.
Stavební povolení – ano či ne?
Od prvopočáteční představy na papíře je třeba přesunout se k povinnostem, které vás čekají před samotnou realizací. Zjistit byste si měli například to, zda v rámci vámi plánované přestavby bytového jádra budete potřebovat stavební povolení či nikoliv. Zde platí celkem jednoduchá poučka.
Stavební povolení nepotřebujete v případě, že nebudete zasahovat do nosných příček bytového domu, potažmo do důležitých částí celé konstrukce. V žádném případě nebudete měnit dispozice bytu, nezměníte vzhled budovy a zvolíte materiály hmotnostně odpovídající těm původním. Umakartová koupelna se nejčastěji nahrazuje ytongovými tvárnicemi a sádrokartonem.
Oproti tomu existují situace, kdy se bez ohlášení stavby nebo stavebního povolení jednoduše neobejdete.
- Ohlášení stavby – Zvětšení koupelny, přesunutí toalety do jiné místnosti, zkrátka pouhá změna užívání části bytu, nikoliv větší stavební úpravy
- Stavební povolení – Zásah do nosných příček, změna vzhledu budovy, změna dispozic
Jestliže vás čeká vyřízení stavebního povolení pro modernizaci bytového jádra, pak budete potřebovat i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou. Všechnu tuto činnost včetně příslušné administrativy můžete svěřit do rukou projektanta.
Jaký je vhodný stavební materiál na rekonstrukci?
Při plánování bytového jádra budete muset řešit řadu důležitých rozhodnutí. Jedním z nich je také volba správného stavebního materiálu. Pokud nahrazujete především panelákové jádro, modernizujete umakartovou koupelnu. Pak se nabízí dvě nejčastější varianty.
Ytongové tvárnice
Každý z těchto materiálů má pochopitelné své klady, které vás přesvědčí o finální volbě. Například ve prospěch ytongu hovoří nízká hmotnost tvárnic, s nimiž se snadno manipuluje. Tento materiál je i poměrně snadno tvarovatelný, takže řezání nebo “zadlabávání” elektroinstalace, vody a odpadů nebude žádným problémem.
Ytongové tvárnice se lepí tenkovrstvou maltou. Přímo na neomítnutou zeď se poté lepí obklady. Ve prospěch ytongu hovoří také fakt, že tento stavební materiál snese podstatně větší zatížení, takže přichycení umyvadla, zrcadla a dalších prvků je naprosto bezpečné.
Sádrokarton
Mezi hlavní výhody sádrokartonu patří ještě nižší hmotnost než u ytongu. Tím pádem nejsou tak zatěžovány stropní konstrukce. Jde o suchý proces výstavby, což může být pro někoho plus. Povrch je možné v podstatě ihned upravit. Zároveň neřešíte jakékoliv zasekávání elektroinstalace a vodoinstalace. Spolehnout se můžete i na menší množství stavebního odpadu. Na druhou stranu připevnění závěsných prvků vyžaduje zesílení konstrukce.
Rekonstrukce jádra s firmou nebo svépomocí?
Zvážit byste měli také to, jestli se do rekonstrukce bytového jádra pustíte svépomocí nebo využijete služeb profesionální firmy. Nejde pouze o finanční stránku věci, jak by si mohl kdo myslet.
Přestavba bytového jádra svépomocí si pochopitelně žádá několik důležitých věcí:
- Musíte být dostatečně zruční v mnoha činnostech
- Počítejte se spoustou volného času pro samotnou realizaci
- Je nutné docílit dokonalého sladění navazujících prací v podání elektrikářů, instalatérů apod.
Rekonstrukce bytového jádra svépomocí vás může stát až dva týdny dovolené, popřípadě tyto práce budete realizovat i měsíc každé odpoledne po práci. Na některé činnosti si stejně budete muset pozvat odborníky, pokud tedy nejste všeumělem. Uspořené peníze jsou tak vykoupeny větší fyzickou námahou a časovým prostorem.
Když zvolíte profesionální firmu, v podstatě si nemusíte ničeho všimnout. Všechny úkony budou realizovány na klíč a bez jakéhokoliv zpoždění. Termíny a jednotlivé práce si navíc můžete ošetřit smluvně. Je tedy pouze na vás samotných, co je pro vás ve výsledku lepší.
Rekonstrukce jádra krok za krokem
Kromě plánování rekonstrukce jádra byste měli mít povědomí také o tom, jak vůbec probíhají pracovní úkony. A to ve správném sledu tak, aby byla výsledná práce co možná nejefektivnější. Jednotlivé kroky jsou pochopitelně orientační s přihlédnutím k tomu, jaké jsou prvopočáteční podmínky před modernizací a finální požadavky investora.
- Demontáž stávající umakartové koupelny
- Odvoz suti a starého vybavení
- Založení příček a výstavba stěn z ytongu, popřípadě stavba konstrukce pro sádrokartonové desky
- Příprava otvorů pro elektroinstalaci, vodoinstalaci a odpady
- Usazení nové sanitární techniky, obkládací práce, sádrokartonové podhledy apod.
- Dokončovací práce ve formě spárování, malby, montáže osvětlení a ostatních funkčních prvků
Tohle je hrubý a základní postup rekonstrukce bytového jádra, jehož výsledkem se stane nová koupelna. Pokud půjde o rekonstrukci bytového jádra a kuchyně, s největší pravděpodobností si k těmto úkonům budete muset připočíst ještě dokončení kulinářských prostor. Zavěšení skříněk, připojení na vodu, odpad, osvětlení v kuchyni a přidružené činnosti.
Umakartové jádro vs. zděné jádro – jaké jsou rozdíly?
Jestliže vás čeká rekonstrukce jádra, zmínka by měla padnout také o tom, co všechno obnáší modernizace původní umakartové koupelny vs. té zděné. Jde přece jenom o dva odlišné materiály, s nimiž se pojí trochu rozdílné stavební postupy.
Umakartová koupelna
Pokud jsou vaše současné koupelnové prostory zhotoveny z umakartu, obvykle nezbývá, než tento materiál odstranit a nahradit ho jiným. Ano, existuje i rekonstrukce bytového jádra bez bourání, o čemž se zmíníme v následující kapitole. Standardem je všem nahrazení umakartu za nový stavební materiál, jímž je ytong, popřípadě sádrokarton.
Zděné jádro
Jestliže se chystáte na modernizaci zděného bytového jádra, možná budete mít trochu snazší práci. Záleží na tom, do jaké míry budete zděné jádro rekonstruovat.
- Při zachování současných příček můžete pouze odsekat starou dlažbu, vyměnit všechnu sanitární techniku a nechat nosné zdi
- Popřípadě lze zbourat jen část příček kvůli rozšíření prostor
- Do stávajících zděných příček můžete zasekat novou elektřinu, vodu a odpady
Rekonstrukce zděného bytového jádra tak nabízí možnost, vyhnout se kompletnímu bourání v závislosti na tom, jaká bude budoucí podoba nové koupelny.
Bytové jádro bez bourání
Existuje samozřejmě i varianta rekonstrukce bytového jádra bez bourání, s níž se můžete setkat. Toto řešení má jednu nespornou výhodu. Půjde asi o nejlevnější model rekonstrukce, nebudete mít v bytě tolik nepořádku a vše může být realizováno za kratší dobu.
V závislosti na stavu umakartu se však v budoucnu mohou projevit nevýhody v podobě praskání spár. Počítat ale musíte i s dalšími omezeními.
- Zařizovací prvky budou muset s největší pravděpodobností zůstat na svém původním místě, protože nové rozvody vody do umakartu nezasekáte
- Obklady lze lepit přímo na umakart, popřípadě tento podklad zpevníte sádrokartonem a budete je lepit na něj
- Zhoršené budou možnosti nové elektroinstalace
- Kvůli omezené nosnosti obloženého umakartu nepočítejte se závěsnými skříňkami, toaletou, sedátkem ve sprše a podobně
Rekonstrukce bytového jádra bez bourání ve výsledku vychází z původního stavu koupelny a také z potřeby určité změny, vstupní investice a délky životnosti.
Pozor na časté chyby
Při přestavbě bytového jádra se samozřejmě můžete dopustit spousty chyb. Vždyť chybovat je lidské. Některé chyby se však mohou zbytečně prodražit a povedou k nehezkému výsledku. Přesně z těchto důvodů vám přinášíme výčet těch nejčastějších z nich.
- Myslete na to, že bourání umakartového jádra je především investicí do budoucna
- Vyhněte se kluzkým materiálům na podlahu, s nimiž hrozí nebezpečí úrazu
- Pozor na častější údržbu u mozaiky nebo vodní kámen na lesklém povrchu
- Nepodceňujte nezbytné odvětrání koupelnových prostor
- Nezapomínejte na dostatečné osvětlení hlavně před zrcadlem
- Když vám bude rekonstrukci bytového jádra provádět firma, sepište společně smlouvu, na níž se v případě jakýchkoliv problémů můžete odkazovat
Už při samotném návrhu nové koupelny myslete na jednu důležitou věc. A tou je dostatek úložného prostoru. Snažte se v tomto směru být kreativní, protože i v malé koupelně lze nalézt místo na vše potřebné.
Cena rekonstrukce bytového jádra
Jednou z důležitých věcí při plánování rekonstrukce jádra je pochopitelně cena. Ta je v podstatně hybným nástrojem celého stavebního díla. Na počátku všeho byste si měli připravit rozpočet budoucí modernizace.
Jak na rozpočet
K reálnějším cenám se dopracujete například tak, že si v katalogu nebo v koupelnovém studiu najdete výrobky, které se vám líbí. Ať už jde o skříňky, sanitární techniku a další. Snadno si pak zjistíte jejich cenu. Stejným způsobem si můžete spočítat i náklady na dlažbu a obklad.
- Výpočet dlažby = délka x šířka podlahy
- Výpočet obkladů = délka x šířka plochy pro obklad + 5 % na prořez a 5 % jako rezervní materiál
S pomocí jednoduchých počtů se alespoň orientačně dopočítáte k základním cenám materiálu. K nim pak budete muset připočíst ještě cenu za práci a přidružené věci podle toho, jestli budete provádět rekonstrukci jádra svépomocí nebo přes firmu.
Orientační cena materiálu a práce
Buďme ale v případě přestavby bytového jádra co možná nejkonkrétnější. V tabulce níže vám přinášíme přibližné ceny za pořízení běžné sanitární techniky a dalšího příslušenství do koupelny.
Produkt | Orientační cena |
Vana | 5 000 Kč až 15 000 Kč |
Umyvadlo | 1 500 Kč až 5 000 Kč |
Toaleta | 4 000 Kč až 7 000 Kč |
Baterie | 1 500 Kč až 6 500 Kč |
Skříňka pod umyvadlo | 2 500 Kč až 8 500 Kč |
Ventilátor | 1 500 Kč až 3 500 Kč |
Elektrický radiátor | 3 000 kč až 7 500 Kč |
Stropní svítidlo | 500 Kč až 2 500 Kč |
Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci bytového jádra na klíč, pak samozřejmě musíte počítat s náklady za práci. Ta se liší podle toho, jakou oslovíte dodavatelskou firmu, popřípadě zda vybrané úkony poptáte u konkrétních řemeslníků, jakými jsou elektrikář, instalatér, obkladač a další. V tabulce jsou uváděny ceny za vybrané práce u běžně velké panelákové koupelny.
Práce | Orientační cena |
Bourací práce | 5 000 Kč až 8 000 Kč |
Stavební práce | 20 000 Kč až 40 000 Kč |
Elektroinstalace | 8 000 Kč až 11 000 Kč |
Vodoinstalace | 8 000 Kč až 11 000 Kč |
Obkladačské práce | 12 000 Kč až 20 000 Kč |
Kompletace | 6 000 Kč až 11 000 Kč |
Připravte se na to, že kompletní cena rekonstrukce bytového jádra se bude pohybovat od 95 000 Kč do 150 000 Kč za standardní provedení. Luxusnější varianty vyjdou pochopitelně dráž.
Při přepočtu na metry čtvereční podlahové plochy je cena za m2 od 25 000 Kč do 50 000 Kč.
Rekonstrukce bytového jádra pod taktovkou odborníků
Pokud nejste manuálně zruční a vyžadujete kvalitní provedení rekonstrukce bytového jádra a kuchyně od A až do Z, obraťte se na profesionální firmu, potažmo řemeslníky.
Využijte bezplatný poptávkový formulář a nechte si nacenit zděné jádro se vším všudy a podle vašich představ. Srovnejte si nezávazně desítky nabídek od ověřených firem a řemeslníků a ušetřete až 30 % z původní ceny!
Zadat poptávkuNejčastější otázky
To záleží na tom, jestli budete rekonstrukci provádět svépomocí nebo přes firmu na klíč. Firmy jsou schopny tuto činnost dokončit kompletně do dvou týdnů. Ve vaší režii může taková práce trvat klidně i měsíc.
Počítejte s tím, že náklady na kompletní renovaci koupelny o ploše cca 4 m2 se mohou pohybovat mezi 100 000 Kč až 150 000 Kč podle toho, jaké zvolíte prvky a vybavení.
Ano, lze to. Záleží na stavu původního umakartu a vašich plánech spojených s modernizací koupelny. Obklady lze lepit přímo na umakart, popřípadě na sádrokarton, který stěny zpevní. Tato varianta je sice levnější, jsou s ní ale spojena jistá omezení.