Provětrávaná fasáda svépomocí – kde se vyplatí a jaké má výhody?

Provětrávaná fasáda svépomocí – kde se vyplatí a jaké má výhody?

Každý typ nemovitosti disponuje určitou fasádou. Jenže, není fasáda jako fasáda, ať už jde o novostavby nebo postarší objekty po rekonstrukci. V souvislosti s izolacemi a zateplením musí padnout zmínka o provětrávané fasádě. Systém, s nímž se spousta začínajících stavebníků asi nesetkalo, ve výsledku se však pro něj můžete rozhodnout.

Moderní, zdravé a úsporné bydlení. Takhle nějak lze charakterizovat provětrávanou fasádu, jejíž název do určité míry mnohé prozrazuje. Jde o bezkontaktní způsob zateplení, v rámci něhož sehrává důležitou roli vzduchová mezera. V následujících řádcích vás podrobněji seznámíme s větranou fasádou a prozradíme vám, v čemž spočívá její přínos.

Princip fungování větrané fasády

Provětrávanou fasádu si můžete představit velice jednoduše. Jde ve své podstatě o zateplovací systém nového či starého domu, u něhož vzniká mezera mezi použitým izolantem a fasádou. Vzduchová mezera, která je strůjcem důležitého procesu. A tím je přirozené proudění vzduchu. Samotný princip fungování je často spojován s označením komínový efekt.

Opak kontaktní fasády funguje následovně:

  • Vzduchová mezera umožňuje proudění vzduchu
  • Tím pádem je odváděna vznikající vlhkost
  • Nemovitost může dýchat

Systém provětrávané fasády je nejenom funkčním, ale i vzhledově zajímavým prvkem celé nemovitosti. Právě kvůli tomuto principu fungování je větraná fasáda spjata s označením moderní a zdravé bydlení. Komínový efekt je vlastně aktivním vysoušečem konstrukce.

Kde využít provětrávanou fasádu?

Co se týče použitelnosti tohoto konstrukčního systému, meze se v jeho případě víceméně nekladou. To znamená, že provětrávaná fasáda je využívána u novostaveb i starých domů. Setkat se s ní můžete třeba u dřevostaveb, kde díky vnější části dostává označení dřevěná fasáda. Větraná fasáda se může stát nedílnou součástí rodinných domů, ale také těch komerčních nebo průmyslových.

Je pravdou, že primární užití nachází u rekonstruovaných objektů. Majitelé starších nemovitostí v rámci úspory tepla volí výměnu oken a zateplení nemovitosti. Pokud však vyberete kontaktní klasickou fasádu, můžete se při nedbalém větrání, špatně navržené izolaci a díky nevhodným návykům dočkat plísně v zimních měsících. Tyto neduhy ale efektivně řeší provětrávaná fasáda. To už ale zabíháme do výhod tohoto bezkontaktního zateplovacího systému.

Výhody provětrávané fasády

O jedné z nejzásadnějších výhod provětrávané fasády jsme se zmínili už v samotném úvodu tohoto článku. Odvod vlhkosti je víceméně primárním cílem tohoto bezkontaktního systému. Poměrně snadno a efektivně se zbavíte všech vodních par v přítomnosti konstrukce domu nad zemí a tím pádem se vyhnete tvorbě plísní uvnitř nemovitosti. A co dalšího hovoří ve prospěch provětrávané fasády?

  • Ideální řešení pro astmatiky a alergiky, právě kvůli absenci plísní v interiéru
  • Tepelně izolační vlastnosti podepisující se na nižších nákladech na vytápění
  • Během léta dochází k ochlazování objektu přirozenou cestou

Po aplikování provětrávané fasády si můžete povšimnout také snížení hluku v domácnosti. Větraná fasáda s sebou přináší dobré akustické vlastnosti. Úroveň odhlučnění je pak navyšována v kombinaci s použitím minerální vaty jako izolantu. V tomto směru je vhodné provětrávanou fasádu kombinovat i s kvalitními okny a zasklením.

Provětrávaná fasáda dále drží dešťovou vodu od samotné nemovitosti. Tím pádem je zdivo udržováno stále suché a dochází k prodloužení životnosti rodinného či komerčního objektu. Kromě vyrovnání tepelných rozdílů mezi exteriérem a interiérem lze zmínit také bezúdržbovost.

Snadná montáž a originální vzhled

Ve výčtu kladů budeme ještě pokračovat, protože větraná fasáda se má opravdu čím pyšnit. Za zmínku stojí určitě rychlost montáže. Vzhledem k tomu, že jde o suchou výstavbu, není zapotřebí žádných technologických přestávek.

Do realizace provětrávané fasády se můžete pustit v podstatě kdykoliv během ročního období. Provedení nosného roštu včetně obkladu bude pro mnohé daleko snazší než realizace kontaktní fasády.

Větraná fasáda je zároveň ideální volbou v okamžiku, kdy chcete skrýt starou a nevzhlednou omítku. Díky tomuto systému lze ukrýt velkou spoustu nerovností. Zároveň nejsou vyžadovány větší nároky na rovinatost povrchu a jeho úpravu. A pokud byste později chtěli náhodou provést jakékoliv změny v bezkontaktním zateplení, bude to možné.

  • Větraná fasáda se dá snadno rozebrat
  • Můžete vyměnit, nahradit nebo přidat izolaci
  • Posouvat lze i nosný rošt
  • Opětovná montáž je stejně jednoduchá

Po volbě vhodného opláštění bude mít provětrávaná fasáda určitě delší životnost nežli klasická omítka. Zároveň se nemusíte omezovat z pohledu designu. Existuje řada stavebních materiálů ideálních pro větranou fasádu. Tím pádem si vytvoříte moderní a designově zajímavou nemovitost bez jakýkoliv složitostí.

Nevýhody provětrávané fasády

Jakékoliv pro má samozřejmé své proti. Je však pravdou, že provětrávaná fasáda nemá žádné zásadní nevýhody. Jediným záporem je pouze vyšší vstupní investice oproti kontaktní fasádě. Tento neduh ale může být v průběhu let snadno vykompenzován, například sníženými náklady za vytápění a podobně.

Skladba provětrávané fasády

Každý, kdo uvažuje o realizaci provětrávané fasády by měl mít povědomí o tom, z čeho se vlastně skládá. Ve výsledku jsou to tři důležité vrstvy tvořící funkční celek.

  • Teplená izolace
  • Nosný rošt
  • Fasádní obklad
Skladba provětrávané fasády
Skladba provětrávané fasády

Teplená izolace

V případě odvětrávané fasády se používá výhradně minerální vata, konkrétně hydrofobizovaná minerální vata. Přispívají k tomu její vlastnosti. Nejenomže dokonale izoluje nemovitost, ale zároveň propouští vlhkost. Přesně kvůli tomu není vhodné používat polystyren. Jeho vlastnosti nejsou ideální ani z hlediska možného hoření.

Ve všech směrech vítězí minerální vata, jejíž tloušťku je třeba volit s ohledem na požadované výsledky zateplení. Minerální vata je zároveň dobře tvarovatelná, tudíž s ní vyplníte kompletně všechna místa kolem domu.

Nosný rošt

Provětrávaná fasáda je realizována za pomoci nosné konstrukce, respektive nosného roštu. Jeho hlavní funkcí je nesení vnější fasády a také celkového zatížení z pohledu povětrnostních vlivů. Rošt může být realizován ze dvou nejpoužívanějších materiálů.

  • Dřevěný rošt
  • Hliníkový rošt

Ve prospěch hliníku hovoří například jeho flexibilita. Mnozí ocení také snadnou zpracovatelnost, dlouhou životnost a celkovou odolnost. Nosný rošt je nejen svislý, ale i vodorovný, aby mohlo dojít k patřičnému přichycení fasádního obkladu. Setkáte se i se sekundární konstrukcí, která umožňuje vytvoření patřičné vzduchové mezery.

A jak taková skladba provětrávané fasády vlastně vypadá?

VrstvaTloušťka
Svislý rošt s tepelnou izolací60 mm
Vodorovný rošt s tepelnou izolací60 mm
Difúzně otevřená fólie1 mm
Svislý rošt (vzduchová mezera) pro ukotvení fasády60 mm
Fasádní obklad20 mm

Použití paropropustné fólie v rámci nosné konstrukce větrané fasády má jeden důležitý význam. Ochrana tepelné izolace před srážkovou vlhkostí.

Pokud jde o rozměry svislých a vodorovných roštů, velice často se můžete setkat s rozměrem 60 mm. Vždy jde však o individuální realizaci vycházející z konkrétní nemovitosti.

Fasádní obklad

Poslední vrstvu tvoří již zmiňovaný fasádní obklad nebo chcete-li fasádní desky. V tomto případě se meze rozhodně nekladou. Zvolit můžete odlišné typy materiálů korespondující s vašimi potřebami a vzhledem ostatních prvků nemovitosti.

  • Dřevěné obklady
  • WPC obklady
  • Porcelánové obklady
  • Keramické obklady
  • Kamenné a betonové obklady

Patříte-li k příznivcům přírodních materiálů, pak se vaší volbou s největší jistotou stanou dřevěné obklady. Typickým příkladem je thermoborovice a sibiřský modřín. Lepší jsou dřeviny, které se vyznačují dlouhou životností a dokáží odolávat nežádoucím povětrnostním podmínkám a houbám, včetně UV záření. Výjimkou nejsou ani povrchově upravené dřeviny.

Alternativou dřeva se může stát dřevoplast neboli WPC. U něj nemusíte řešit žádnou údržbu. Naopak oceníte stálost a pomalé hoření, kdyby náhodou došlo k požáru. Jinými slovy odolné PVC, u něhož můžete volit z mnoha dekorů včetně těch přírodních.

Kapitolou samou o sobě jsou porcelánové obklady. Ty nemusí zdobit pouze rodinné objekty, ale také ty komerční. Možná právě proto se používají primárně na frekventovanějších místech. Ve prospěch porcelánového obkladu hovoří jeho odolnost a nehořlavost.

Jestliže zatoužíte po ještě větší odolnosti, jsou tu keramické obklady. Ty jsou léty prověřené a mají perfektní odolnost proti oděru. Snadná údržba v podobě jednoduchého omytí a odolnost proti mrazu korespondují s přírodní a glazovanou variantou.

Nakonec jsou tu ještě kamenné obklady, které předčí ostatní svou dlouhověkostí. Na druhou stranu to bude i vysokou hmotností. Vsadit proto můžete na imitaci přírodních kamenných dekorů v podání betonových obkladů. Jak vidno, v případě designu provětrávaných fasád se skutečně nemusíte omezovat.

Na co si dát pozor při realizaci svépomocí?

I když si myslíte, že toho o provětrávané fasádě víte opravdu dost, neměli byste podceňovat některé důležité věci. To platí pochopitelně při realizaci svépomocí. Také zde větranou fasádu konzultujte s projektantem, popřípadě architektem. Jsou to právě oni, kdo vám na základě prozkoumání konkrétní stavby navrhnou ideální řešení a připraví projekt pro realizaci provětrávané fasády.

  • Projekt podkladního roštu
  • Kladečský projekt
  • Optimalizace prořezu

U bezkontaktní fasády si pohlídejte optimální tloušťku vzduchové mezery, která bývá individuální záležitostí pro vybrané typy nemovitostí. Zásadní roli sehrávají také větrací otvory v provětrávané fasádě, díky nimž dochází k optimálnímu a správnému proudění vzduchu. S odborníkem musíte řešit i takové detaily stavby, jakými jsou parapety ve větrané fasádě, nadpraží, balkony a ostatní prvky. 

S tím mimochodem souvisí i aplikování vhodných mřížek proti hlodavcům. Ty se mohou stát nepřítelem provětrávané fasády, respektive použité minerální vaty, kde si budují svá útočiště. Nakonec si dejte pozor i na spojovací materiál, který by měl být vyroben z nerezu.

Cenové náklady na provětrávanou fasádu

Jednou věcí je to, že se vám líbí vzhled a vlastnosti provětrávané fasády, tou druhou, kolik tohle všechno bude stát. Stejně, jako u čehokoliv jiného, důležitá je cena.

Ta se hodně odvíjí od toho, jestli se do větrané fasády pustíte svépomocí nebo si vše důležité necháte zrealizovat firmou. Jen pro představu zmíníme několik orientačních cen samotného stavebního materiálu:

MateriálCena
Teplená izolace v podání minerální vaty 100 mm 3,6 m2700 Kč
Difúzně propustná fólie 75 m28 500 Kč
Vláknocementový fasádní obklad 3 600 x 180 x 8 mmOd 600 Kč
Ventilační profil 3 000 x 38 mm2 500 Kč
Lepící páska 60 mm délka 25 m700 Kč

Nutno podotknout, že podobných položek bude ve výčtu více podle návrhu provětrávané fasády. Obecně počítejte s tím, že náklady svépomocí se mohou pohybovat od 1 500 Kč za metr čtvereční bez práce.

Větraná fasáda s prací

Pokud si v rámci provětrávané fasády nevěříte, nezbývá než se obrátit na zkušené profesionály. V takovém případě cena za m2 vzrůstá. Stejně, jako u materiálu, tak i u práce se výsledná cena odvíjí od vaší finální představy. Ceny jsou od 2 500 Kč za m2 a mohou překročit hranici 5 000 Kč za m2.

Fasáda + práceCena za m2
Fasáda s vlněním bez vložení tepelné izolaceOd 2 800 Kč
Fasáda z keramických prvků a izolace 50 mmOd 2 500 Kč
Hliníková zavěšená fasáda2 800 Kč až 4 300 Kč
Skleněná fasáda, dvojsklo, tvrzené sklo5 000 Kč až 9 000 Kč

Ať už se rozhodnete pro bezkontaktní fasádní systém svépomocí nebo za pomoci zručných řemeslníků, počítejte také s náklady na projekt provětrávané fasády, podle něhož bude probíhat realizace. Řádově půjde o tisíce korun podle rozsahu.

Provětrávaná fasáda na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

Provětrávaná fasáda není zrovna jednoduchou záležitostí. V rámci celé realizace se protíná hned několik odlišných řemesel, která je třeba ovládat, abyste se vyhnuli nejrůznějším pochybením. Pokud si troufáte pouze na některé úkony, ty zbývající svěřte zkušeným řemeslníkům.

Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.

Nezávazná poptávka

Nejčastější otázky


Kolik stojí provětrávaná fasáda?

Náklady na větranou fasádu se liší podle toho, jak velká je nemovitost, kolik atypických prvků se nachází na stěnách a jaká je vaše představa o celkovém vzhledu. V každém případě počítejte s dvojnásobnými cenami za celek oproti kontaktní fasádě. Ceny se tedy pohybují od 2 500 Kč za m2 s prací a mohou překračovat hranici 5 000 Kč za m2 u náročnějších stavitelů. Tyto ceny můžete ponížit tím, že si některé práce uděláte svépomocí.

Jak dlouho trvá realizace provětrávané fasády?

Časový harmonogram se odvíjí od schopností dané firmy, počtu pracovníků, vašich požadavků a dalších věcí. Připravte se na to, že je třeba vybudovat lešení kolem nemovitosti, pak rošť, izolace, a nakonec připevnit fasádní obklady. U běžného rodinného domku to může být časové období od dvou do tří týdnů.

Jakým chybám se vyvarovat u provětrávané fasády?

Jednou z nejčastějších chyb je podcenění dostatečného množství a zároveň minimálních parametrů větracích otvorů, díky nimž funguje větraná fasáda správně. Dále jsou to chyby spojené se zakončením parapetů, balkonů a jiných částí. Podceňovat nesmíte ani přípravu projektu, z něhož budete vycházet, ať už jde o realizaci konstrukce nebo tloušťku izolace. Nakonec dávejte pozor i na dostatečné zábrany proti hlodavcům, kteří mohou poškodit izolaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *