Co je sedlová střecha a jak se staví?

Co je sedlová střecha a jak se staví?

Sedlová střecha je jednou z nejpoužívanějších střech na území České republiky. Z pohledu historie je nejrozšířenější a můžete ji vidět na starých i nových objektech. Vyhledávanou se stává primárně v horských oblastech. Zpozorovatelná je ovšem i v běžných zástavbách, u rodinných domů, komerčních objektů, pergol a v rámci řadových domů. Konstrukce sedlové střechy se stává nedílnou součástí i moderní a nadčasové architektury.

Když se řekne sedlová střecha, lze si představit jediné. Dvě šikmé části zakrývající objekt a protínající se v jeho vrcholu, jemuž se říká hřeben. Šikmina je obvykle ohraničena odvodňovacími žlaby po delší straně. Kratší strany jsou zakončeny prostřednictvím štítů. Z hlediska výsledného provedení sedlové střechy se lze setkat s různými variantami.

  • Sedlová střecha alpského stylu
  • Sedlová střecha s přesahem

S přihlédnutím k výslednému tvaru sedlové střechy narazíte často na označení „áčková“ střecha. Největšími konkurenty sedlové střechy jsou valbová střecha, pultová střecha a stanová střecha.

Sklon sedlové střechy

Stejně, jako u jiných typů střech, také u sedlové střechy hraje důležitou roli její sklon. Ten se primárně odvíjí od toho, zda budete chtít vybudovat obytné podkroví či nikoliv. Právě tento tvar střechy k realizaci podkroví doslova vybízí. Se sklonem sedlové střechy pak souvisí i použitá střešní krytina.

Jestliže nemáte v plánu realizovat dům s podkrovím, pak je minimální sklon střechy definován hodnotou 5°. Pokud půjde o sedlovou střechu s podkrovím, sklon se výrazně liší.

  • Minimální sklon střechy 35°
  • Doporučený sklon střechy 45°

Hodně také záleží na tom, v jakým klimatických podmínkách bude objekt stát. Na některých českých horách se můžete setkat se sklonem dokonce 50°. Naopak v případě alpského stylu sedlové střechy to bude sklon mezi 20° až 25°.

Právě sklon sedlové střechy 45° je z pohledu bytového komfortu označován za dostatečný. Tento parametr se totiž úměrně promítá do výšky stropů a pochozí plochy v podkroví.

Výhody a nevýhody

Sedlová střecha není nejpoužívanějším typem střechy pro nic za nic. Této dominantnosti se jí dostalo především kvůli jejím výhodám. Ostatní typy střech totiž předčí v mnoha směrech.

  • Sedlová střecha je z pohledu konstrukce velice jednoduchou záležitostí
  • S tím se pojí i nižší náklady na její kompletní výstavbu
  • Střechu tohoto typu lze nenáročným způsobem udržovat
  • Na střechu můžete díky jejímu sklonu aplikovat pestré množství střešních krytin

Jeden z dalších významných kladů byl prezentován už o několik řádků výše. Je to praktické využití půdních prostor pro výstavbu obytného podkroví. I když sedlová střecha může působit jednotvárným dojmem, není tomu tak.

Stačí oslovit zkušeného projektanta a ten vám navrhne architektonicky rozmanité řešení. Například dvě do sebe pronikající sedlové střechy s totožnou výškou hřebene vytváří střechu křížovou nebo polokřížovou.

Další přednosti sedlové střechy vychází primárně z jejího sklonu. Právě ten zapříčiňuje, že voda ani sníh na střeše nejsou nikterak zadržovány a sunou se dolů. O odvod vody se pak starají okapy. Díky vysoké spádovosti se zároveň můžete spolehnout na minimalizaci jakéhokoliv zatékání vody pod střechu.

Nevýhody sedlové střechy

Po přečtení výše prezentovaných výhod nám dáte asi za pravdu, že sedlová střecha je natolik univerzálním a esteticky formovatelným typem střechy, že v jejím případě budete jakékoliv nevýhody hledat pouze stěží. I když se provedení sedlové střechy nemusí každému líbit, jde pouze o vzhled, což je individuální záležitost a nelze ji považovat za nevýhodu.

Konstrukce sedlové střechy

Jak už bylo zmíněno, sedlová střecha se vyznačuje velice jednoduchým typem konstrukce. Stačí se podívat na jakýkoliv výkres a hned vám bude jasné, že krov se skládá z několika důležitých prvků. Zde je jejich výčet od hřebenu směrem dolů.

  • Vrcholová vaznice
  • Středová vaznice
  • Kleština
  • Sloupek
  • Krokev
  • Vazné trámy
  • Pozednice

Ať už jde o vrcholovou nebo středovou vaznici, vždy se jedná o vodorovný prvek sedlové střechy. Ten je podepřen dřevěnými trámky v podobě sloupků. Vaznice jsou zakomponovány do štítových stěn. Samotný sklon sedlové střechy je tvořen prostřednictvím krokví.

Jedna část je uložena na vaznici, ta druhá zase na pozednici. Krokve vlastně formují střešní rovinu. Mezi protilehlými krokvemi jsou instalovány kleštiny ve formě vodorovného dřevěného prvku.

Nejspodnější část tvoří pozednice, které jsou položeny a přichyceny k obvodovým zdem daného objektu. Do pozednic jsou připevněny krokve. Pokud není aplikováno upevnění pozednice do pozedního věnce, popřípadě za pomoci táhla do stropní konstrukce, přichází na přetřes vazné trámy. Ty jsou využívány ke spojení protilehlých pozednic krovu.

Jak vidno, každý výkres konstrukce sedlové střechy se může lišit v závislosti na detailech, jakými jsou tvar stavby, minimální sklon střechy, přesah a podobně. Ve výsledku jde však o téměř totožný základ.

Skladba sedlové střechy

Důležitá informace musí padnout také o skladbě sedlové střechy. Jedno z rozdělení tohoto typu střech se týká i výsledného pláště. Setkat se můžete hned s několika variantami provedení.

  • Jednoplášťová střecha
  • Dvouplášťová střecha
  • Tříplášťová střecha

Označení jednoplášťová střecha je poměrně výstižné. Jde o kontaktní spojení, respektive skladu sedlové střechy bez větrací mezery a bez zateplení. Takové střechy jsou obvykle konstruovány z krovu, kontralatí a střešní krytiny.

Dvouplášťová střecha již obsahuje větrací mezeru mezi střešní krytinou a hydroizolací. Tato skladba je velice často označována, jako teplá střecha. Tříplášťová skladba už je konstrukčně složitější a disponuje dvěma difúzními mezerami. Mezery se nachází nad a pod hydroizolací. Tato střecha už dýchá a je ideálním řešením právě pro obytné podkroví.

Zateplení sedlové střechy

Pro zateplení sedlové střechy můžete využívat vatu v deskách, rolích, popřípadě PUR pěnu. Zateplení je zároveň možné realizovat dvěma odlišnými způsoby.

  • Mezikrokevní izolace a podkrokevní izolace
  • Nadkrokevní izolace

V rámci zateplení hraje zásadní roli také parotěsná fólie umísťovaná mezi podkrokevní a mezikrokevní izolaci, díky čemuž brání vlhkosti prostupovat z interiéru do izolace. Samotná tepelná izolace je chráněna hydroizolační fólií, na níž přijdou kontralatě připevněné ke krokvím. Další vrstvou je bednění a střešní krytina. Alternativou hydroizolační fólie může být fólie ze samolepícího asfaltového pásu.

Krytina pro sedlovou střechu

Volba střešní krytiny se vždy odvíjí od sklonu střechy. Proto před jejím výběrem buď nahlédněte do montážních listů konkrétní krytiny nebo požádejte o pomoc zkušeného pokrývače. Sedlová střecha má obvykle vyšší sklon střechy, což přináší podstatně větší volbu střešní krytiny.

  • Bitumenové krytiny – minimální sklon 5°
  • Plechové krytiny – minimální sklon 5°
  • Betonové tašky – minimální sklon 17°
  • Pálené tašky – minimální sklon 22°
  • Plastové krytiny – minimální sklon 25°

Bitumenové a plechové střešní krytiny patří mezi lehké materiály a jsou často dodávány ve větších pásech. V případě bitumenových krytin se jedná o asfaltové pásy, kde s nízkou hmotností přichází na přetřes také nižší cena.

Betonové a pálené střešní tašky se řadí k těm těžším. Beton jako materiál je dlouhodobě osvědčený a tyto tašky představují ideální poměr mezi pořizovací cenou a celkovou odolností. Pálené střešní tašky jsou tradičním výrobkem pyšnícím se dlouhou životností.

V případě plastových krytin se nabízí hned několik variant – PVC plastová střešní krytina, polykarbonátová střešní krytina, PPP a PET střešní krytina a polyesterová střešní krytina.

Cena sedlové střechy

Podstatná je nejenom konstrukce, skladba sedlové střechy a půdorys, ale také její cena. Ta se primárně skládá ze dvou položek. Jednou z nich je stavební materiál a druhou práce za předpokladu, že neznáte postup realizace a nebudete si chtít dělat střechu svépomocí. Z pohledu materiálu vás budou s největší pravděpodobností zajímat tyto položky.

MateriálCena
Střešní latě 40 x 60 mm v délce 4 m110 Kč až 135 Kč za kus
Hranoly 3 až 4 mod 5 000 Kč do 7 000 Kč za m3
Hranoly 7 až 8 mod 5 500 Kč do 7 500 Kč za m3
Pálená taška300 Kč až 800 Kč za m2
Plechová krytina200 Kč až 650 Kč za m2
Betonová střešní taška300 Kč do 650 Kč za m2

Kromě toho si do materiálu na sedlovou střechu musíte připočíst také okapní žlaby, svody a oplechování, včetně přidružených doplňků. Na cenu má vliv i výrobní materiál žlabů a okapů.

Cena práce za sedlovou střechu

Cena sedlové střechy na klíč je pochopitelně ovlivněna také náklady na práci řemeslníků, ať už jde o tesaře, klempíře nebo pokrývače.

ČinnostCena
Montáž sedlového krovuod 5 000 Kč do 6 500 Kč za m3
Celoplošný prkenný záklopod 70 Kč do 140 Kč za m2
Montáž střešních latíod 25 Kč do 80 Kč za m2
Pokládka střešních tašek100 Kč do 250 Kč za m2
Řezání střešní krytinyod 60 Kč do 105 Kč za bm
Montáž okapniceod 50 Kč do 80 Kč za bm
Oplechování komínaod 800 Kč do 2 500 Kč za kus
Montáž svodůod 70 Kč do 120 Kč za bm

Z běžné praxe se lze tedy obecnými výpočty dopracovat k ceně za m2, která se pohybuje kolem 1 500 Kč až 4 500 Kč. Velký cenový rozptyl je dán především volbou konkrétní střešní krytiny, zateplením a výběrem dalších doplňků a materiálů.

Sedlová střecha o ploše 100 m2 tak může vyjít na 150 000 Kč, ale také na 450 000 Kč.

Sedlová střecha na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

I když je konstrukce sedlové střechy tou jednodušší záležitostí oproti ostatním typům střech, přesto je třeba při její realizaci disponovat patřičnými znalostmi. Pokud se necítíte na realizaci sedlové střechy svépomocí, obraťte se na zkušené profesionály.

Využít k tomu můžete bezplatný poptávkový formulář, ať už sháníte jednotlivé řemeslníky v podobě tesaře, pokrývače a klempíře nebo firmu realizující sedlové střechy na klíč. To je způsob, jak se dopracovat k profesionálům a k výhodným cenám.

Nezávazná poptávka

Nejčastější otázky

Na kolik vyjde sedlová střecha?

Cenové náklady na sedlovou střechu se odvíjí od velikosti střechy, konkrétního typu střešní krytiny a materiálu okapů a žlabů. Zásadní roli sehrává i celková skladba střechy, respektive o jaký typ pláště se bude jednat. Tedy izolace, záklop a podobně. Obecně lze počítat s kompletní cenou od 1 500 Kč do 4 500 Kč za m2, někdy i více.

Jaký sklon má sedlová střecha?

Sklon sedlové střechy se odvíjí od toho, zda pod ní bude vybudováno podkroví či nikoliv. Minimální sklon je definován hodnotou 5°. Pokud ovšem uvažujete o obytném podkroví, minimální sklon je 35°, ten doporučený 45°.

Jaké střešní tašky lze použít na sedlovou střechu?

Jejich přesný typ vychází z konkrétního sklonu střechy. Vzhledem k tomu, že sklon sedlové střechy je větší, můžete aplikovat střešní krytinu plechovou, bitumenovou, betonovou, pálenou nebo plastovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *