Co je pultová střecha a jak se staví?

Co je pultová střecha a jak se staví?

Pultová střecha byla ještě před několika lety výsadou spíše zahradních domků, pergol a přístavků. Postupem času se z ní však stala plnohodnotná střecha rodinných domů. Konstrukce pultové střechy je využívána primárně u novostaveb a moderních nemovitostí. 

Čím dál častěji se stává také nedílnou součástí nízkoenergetických objektů. Výjimkou není ani použití pultové střechy u garáží. Mnohem častěji ji uvidíte u patrových domů, svoji úlohu ale sehrává i u bungalovů.

Podoba pultové střechy je na první pohled zřejmá. Ve své podstatě jde o polovinu sedlové střechy. Jedna rovná plocha s hřebenem na okraji a patřičným oplechováním. S tímto typem zastřešení se mimo jiné pojí i odpovídající sklon pohybující se mezi 15° až 45°. Domy realizované s tímto druhem střechy mají mnoho společných faktorů.

  • Zvýšená část pultové střechy orientovaná ke slunci
  • Plocha pultové střechy na návětrné straně
  • Velká okna využívající sluneční energii k vytápění
  • Další moderní architektonické prvky

Pultová střecha je především o jednoduchosti, ať už jde o vzhled nebo její celkové provedení. Základ individualismu, který se v poslední době objevuje na výkresech mnohých architektů.

Výhody a nevýhody pultové střechy

Každý typ střešní konstrukce se vyznačuje určitými klady a zápory. Nejinak je tomu u pultové střechy. Ta mimochodem nemusí být pouze součástí rodinných domů, ale také komerčních objektů nebo hospodářských budov.

  • Nižší provozní náklady
  • Menší vstupní investice
  • Jednoduchost instalace
  • Bezpracný model vytápění
  • Ekologické řešení

Konstrukce pultové střechy

Správné navržení konstrukce pultové střechy je důležitým odrazovým můstkem před samotnou realizací. Na počátku všeho se totiž musíte zamyslet nad tím, zda budete chtít pod takovou střechou realizovat půdní vestavbu či nikoliv. Ty se totiž dělají při sklonu střechy 35° až 55°, přičemž rozpětí klasické pultové střechy je 15° až 45°, což je řízeno technickou normou ČSN 73 1901.

Na to je třeba myslet už v začátcích, protože následné úpravy obvykle souvisí s kompletním předěláním střechy. Pokud bude mít střecha minimální sklon, půdní vestavbu či podkroví jen stěží zrealizujete. Tyto záležitost je zapotřebí konzultovat s projektantem, který na základě vašich požadavků vytvoří odpovídající projekt.

Na to je třeba myslet už v začátcích, protože následné úpravy obvykle souvisí s kompletním předěláním střechy. Pokud bude mít střecha minimální sklon, půdní vestavbu či podkroví jen stěží zrealizujete. Tyto záležitost je zapotřebí konzultovat s projektantem, který na základě vašich požadavků vytvoří odpovídající projekt.

Pultová střecha na menší budovu vs rodinný dům

Konstrukce pultové střechy se samozřejmě liší podle toho, jaký typ stavby vzniká. U obyčejného přístřešku vás určitě nebude zajímat výpočet krovu pultové střechy. Využíván je prázdný krov, tedy střecha s pouhým rastrem krokví. Ty mohou být posazeny na hřebenové vaznici a pozednici.

Jinak bude ale řešena konstrukce krovu u rodinného domu. Zde už musí figurovat propracovaný výkres, podle něhož dojde ke stavbě. Vše se do jisté míry odvíjí od rozpětí.

  • Do 8 m jsou aplikovány vaznicové soustavy
  • Nad 8 m jsou používány příhradové vazníky

K vyvázání pultové střechy pochopitelně dochází odlišnými způsoby. Pokud jde o vaznice plných vazeb, mohou být ležaté, kozové, stojaté, ale také věšadlové. U příhradových vazníků může být vrcholová vaznice podepřena zděnými pilíři, popřípadě sloupy u štítové stěny. Bavíme-li se o příčném zabezpečení, využívány jsou kleštiny a vzpěry. V každém případě promyslete navrhovaný projekt do nejmenšího detailu.

  • Výpočet krovu pultové střechy
  • Ukončení pultové střechy
  • Odvětrání pultové střechy a další

Skladba pultové střechy

Skladba pultové střechy se do značné míry odvíjí nejenom od budoucích představ o vzhledu objektu, ale také od jejího sklonu a dalších faktorů. Možností je více než dost. V rámci nízkoenergetických objektů si můžete zvolit odvětrávanou pultovou střechu nebo se zaměříte na zelené střechy.

Ano, i pultové střechy jsou navrhovány tak, že jsou při menším sklonu osazeny zeminou a živou vegetací. Takový objekt pak získá nejenom lepší izolační vlastnosti, ale zároveň více zapadne do okolní přírody.

Přesnou skladbu pultové střechy vám navrhne projektant. Abyste měli alespoň základní představu o tom, jak taková skladba vypadá od vnější strany až po tu vnitřní, přinášíme vám obecný příklad. Ten se samozřejmě může lišit v závislosti na konkrétním provedení objektu.

  • Střešní krytina
  • Střešní laťování, včetně kontralatí
  • Hydroizolace
  • Dřevěný záklop střechy
  • Konstrukce krovu
  • Tepelná izolace odpovídající tloušťky
  • Parozábrana

Vnitřní část pod střechou bývá obvykle řešena prostřednictvím sádrokartonového podhledu. To znamená, ocelová konstrukce pro SDK, další izolace, sádrokartonové desky a závěrečná malba či jiná povrchová úprava.

V rámci skladby se pochopitelně neopomíjí ani na ty nejmenší detaily a přidružené prvky. Je to například již zmíněné oplechování pultové střechy, respektive ukončení pultové střechy. Vzhledem k jednoduchosti skladby dokáže spousta zkušených kutilů stavbu střechy svépomocí, a to podle předem daného postupu.

Krytina pro pultovou střechu

Důležitou součástí pultové střechy není jenom vhodně navržený krov, potažmo další části konstrukce. Zásadní roli v rámci skladby pultové střechy sehrává i zvolená střešní krytina. Tu je třeba vybírat na základě sklonu pultové střechy. Každý z nabízených materiálů je totiž vhodný pro trochu jiné provedení. Obecně však platí jedno pravidlo.

  • Pro nízké pultové střechy jsou ideální volbou povlakové krytiny
  • Při větším sklonu lze použít i některé klasické krytiny

Povlakové krytiny

Do skupiny povlakových krytin spadají fólie a asfaltové pásy. Alternativou jsou i plechové krytiny neboli skládané střešní krytiny. Šablonové plechové střechy už dokáží věrohodně imitovat klasické krytiny. Vyráběny jsou samozřejmě z různých materiálů. Setkat se můžete s těmi hliníkovými, a ještě kvalitnějšími zinkovými. Pokud máte zájem o dlouhou životnost takové střešní krytiny, padne jasná volba na titan-zinek.

Při aplikování těchto materiálů neopomínejte na nezbytné oplechování pultové střechy. A to především co se týče hřebene a štítu. U plochých šablon je to naprostou nezbytností.

Klasické krytiny

Jestliže volíte pultové střechy s nižším sklonem, zapomeňte na keramické tašky nebo betonovou krytinu. Pokud ovšem sklon střechy nebude tak malý, můžete vsadit i tuto klasiku, včetně pálené tašky, čemuž samozřejmě musí být uzpůsobena konstrukce pultové střechy.

Právě u těchto materiálů hraje v rámci skladby střechy významnou roli bednění v plné ploše, včetně důkladně provedené hydroizolace. Oplechování u betonových tašek nemusíte příliš řešit, protože zvolíte krajové tašky, popřípadě ty pultové.

Cena pultové střechy

Stejně, jako při návrhu a realizaci jiných částí rodinného domu či objektu, tak i v tomto případě bude důležitou roli sehrávat cena pultové střechy. A to nejenom cena za m2, ale obecně náklady spojené se stavebním materiálem a prací. Tento údaj lze pochopitelně stanovit jen velice orientačně, protože každá pultová střecha má trochu jiné provedení.

V první řadě musíte počítat s materiálem. Kromě dřeva na konstrukci střechy představuje celkem významnou položku samotná střešní krytina. Záleží na tom, jaké konstrukci pultové střechy dáte přednost.

MateriálOrientační cena
Betonová střešní krytinod 240 Kč za m2
Plechová střešní krytinaod 300 za m2
Asfaltový šindelod 200 Kč za m2
Pálená taškaod 250 kč za m2

Pak je důležité to, jestli si větší část střechy uděláte svépomocí nebo využijete služeb profesionálních tesařů, klempířů a pokrývačů.

Cena montáže pultového krovu stojí kolem 4 000 Kč za m3. Když vezmeme v potaz pokládku střešní krytiny, bude se její cena za m2 pohybovat mezi 150 Kč až 300 Kč. Jen orientačně zmíníme cenu pultové střechy o rozměrech 10 x 5 m se sklonem 20°.

PředmětOrientační cena
Lehká střešní krytina s drážkou Lindab85 000 Kč
Přibližná cena montáže40 000 Kč
Střecha, včetně titan-zinkových okapů a práce157 000 Kč

Uvedená cena montáže je pochopitelně bez vedlejších prací. V rámci pultové střechy si můžete vymyslet další doplňky, jakými odvětrávací roury, anténní prostupy, střešní výlezy, pochozí systémy, střešní okna a ostatní.

To všechno navyšuje pořizovací cenu za materiál i práci. Vše se odvíjí od vašich nároků na kvalitu stavebního materiálu a výslednou podobu pultové střechy. Při kompletní realizaci střechy o ploše 100 m2 počítejte s cenovým rozpětím od 150 000 Kč do 400 000 Kč.

Realizace pultové střechy na klíč

Pultová střecha svou stavbou a konstrukcí sice patří k těm jednodušším, ne každý si však na ni bez patřičných zkušenostní troufne.

Pokud máte zájem o zpracování projektu pultové střechy nebo její kompletní vybudování, využijte bezplatný poptávkový formulář a získejte výhodné cenové nabídky šité na míru.

Zadat poptávku

Nejčastější otázky

Na kolik vyjde pultová střecha?

Náklady na výstavbu pultové střechy se odvíjí od mnoha faktorů. Vedle rozměrů střechy má zásadní vliv sklon a celková konstrukce pultové střechy. Dále je to izolace a řada přidružených prvků, od svodů, přes okapy až po výlezy. Kompletní náklady na m2 se pohybují mezi 1 500 Kč až 3 000 Kč.

Jak dlouho trvá stavba pultové střechy?

Celkový čas realizace se odvíjí od toho, jestli si budete některé práce provádět svépomocí, zda máte připravený všechen materiál nebo jak rychle na sebe budou navazovat jednotlivé řemeslné práce. Pokud je vše nachystané a máte domluvenou realizaci na klíč, počítejte s dobou v řádu dnů, respektive jeden až dva týdny.

Jaký sklon může mít pultová střecha?

Sklon pultové střechy má jasně daná pravidla, která vychází z technické normy ČSN 73 1901. Obecně platí, že sklon střechy je mezi 15° až 45°. Tomu pak odpovídá samotná konstrukce pultové střechy, zvolená střešní krytina, možnost vybudování podkroví a další věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *