Betonová podlaha krok za krokem
Podlaha je důležitou součástí jakékoliv nemovitosti. Stavební konstrukce, která slouží jako nášlapná a zároveň podkladní vrstva pro výslednou podlahovou krytinu. Možná právě proto byste neměli realizaci podlahy v žádném případě podceňovat.
Co se v článku dozvíte:
Dnes se budeme bavit o betonové podlaze s dlouhou tradicí využívané při stavbě libovolných objektů. A to vše navíc svépomocí.
Beton je kompozitním materiálem představující velice kvalitní pojivo. Ručně realizované betonové podlahy jsou tak osvědčeným procesem, který s sebou přináší spoustu výhod.
Výhody a nevýhody betonové podlahy
Pojďme se nejprve zaměřit na trochu teorie, respektive na to, s jakými klady se pojí betonové podlahy. Pokud jde o mechanické vlastnosti betonu, můžete se spolehnout na jeho výslednou pevnost odvíjející se od použitého betonu.
Nedegraduje a akumuluje teplo
Vybetonovaná podlaha nebude žádným způsobem degradovat při kontaktu s vodou. Zároveň se lze spolehnout na její dobré akumulační vlastnosti, díky čemuž dokáže dlouhodobě udržet teplo. Hodí se tak pro podlahové topení.
Výborná rovinatost a nižší cena
Betonová podlaha je při troše šikovnosti zárukou dobré rovinatosti. Docílit lze standardní rovinnosti 2 mm na 2 m. S betonem se nemusíte obávat vytvoření žádného spádu ani naprosté hladkosti povrchu.
Díky tomu, že připravená betonová směs je spíše navlhlého než vlhkého charakteru, i práce s ní je o mnoho snazší než s ostatními podlahovými materiály tohoto typu.
A jeden z největších kladů na závěr, betonové podlahy jsou asi o 30 % levnější nežli jiné materiály vhodné k těmto účelům. Dlouhá životnost je pomyslnou třešničkou na dortu.
Drobné nevýhody
V rámci komplexnosti prezentovaných informací se však musíme zmínit také o určitých negativech betonové podlahy, na která si jednoduše musíte dát pozor.
- Myslete na dilataci, aby nedocházelo k praskání
- Vlivem smršťování materiálu mohou vznikat vlásečnicové trhlinky
Tyto neduhy eliminujete tak, že v rámci jednotlivých místností nebo větších ploch budete vytvářet pracovní spáry.
Použití betonové podlahy
Výhody betonové podlahy do jisté míry prozrazují širokou použitelnost tohoto stavebního materiálu. Beton je vhodný nejenom do novostaveb, ale i starších objektů při jejich rekonstrukci. Vybetonování podlahy můžete realizovat v rodinném domě, v paneláku, v koupelně, ale také v dílně.
Z betonu si můžete zhotovit velice pevnou podlahu v garáži a výjimkou nejsou ani průmyslové provozy.
A jak je to s tloušťkou betonové podlahy?
- Obecně platí tloušťka 5 až 7 cm
- Minimální tloušťka je 4,5 cm
- Při využití podlahového topení se do betonu přidává plastifikátor
Pokud se rozhodnete aplikovat betonovou podlahu v zátěžovém provozu, a hlavně ve větší vrstvě, měli byste použít výztuž, a to v podobě kari sítí předepsaných rozměrů. V takovém případě je vhodné danou realizaci konzultovat se statikem.
Jestliže se na vybetonování podlahy chystáte v zimě, myslete na jednu důležitou věc. Při teplotách pod 5 °C dochází k postupnému zpomalení hydratace betonu, potažmo jeho zrání. Tento proces se zastavuje kolem 0 °C. Z toho důvodu je vhodné v prostorách betonování docílit teploty alespoň 8 °C.
Druhy betonových podlah
I když se v tomto článku zaměřujeme na zavlhlou betonovou směs označovanou „cementová mazanina“, zmíníme se alespoň ve zkratce také o ostatních typech podlahových materiálů. Kromě betonu přichystaného svépomocí můžete vsadit na další tři typy podlahových potěrů.
- Litý beton – Dražší varianta s větším obsahem vody a maximální pevností realizovaná prostřednictvím moderních technologií
- Suchý potěr – Suché podlahy vznikají za pomoci vysypání suchého potěru v podobě cementu a umělého kameniva do připravených obvodových konstrukcí a zakončeny jsou například OSB deskami
- Anhydritový potěr – Litá podlaha na bázi síranu vápenatého, která vyniká svou pevností, samonivelačními vlastnostmi, tepelným odporem a minimálním smršťováním
Stavební náčiní a materiál na podlahu svépomocí
Před realizací si nejprve připravte všechno potřebné, ať už jde o náčiní či stavební materiál. Teprve poté se pusťte do samotné činnosti. Zpracování betonu je také omezeno určitým časem, takže hledání věcí na poslední chvíli není ideální. A co všechno budete potřebovat pro vybetonování podlahy svépomocí?
- Míchačka
- Kolečko a kýbl
- Lopata
- Srovnávací lať, ať už hliníková nebo dřevěná
- Vodováha a šlauch
- Metr
- Dřevěné hranoly či ocelové trubky
- Zednická lžíce a hladítko
Co se týče stavebního materiálu, nezbytné jsou tři složky. Je to voda, cement a písek. I zde hraje kvalita svoji roli a odráží se do pevnosti výsledného díla. Písek používejte kopaný ve frakci 0/4 mm nebo štěrk frakce 4/8 mm.
Pokud jde o cement, ideální volbou je 32,5 R. Jestliže vás čeká betonování na hlíně, nezapomínejte ani na podsyp v podání štěrku s frakcí 16/32 mm. Toho budete potřebovat zhruba v tloušťce 10 až 15 cm. Teprve až pak se můžete pustit do práce.
Příprava podkladu před betonováním
Základem všeho je příprava na betonování podlahy. Tento proces se odvíjí od toho, kde budete podlahu betonovat. Zda jde o prostory v rodinném domě, garáži či staré kůlně. Podle toho musíte nachystat i podklad. Jak už jsme uvedli výše, u betonování na hlíně budete muset nejprve zhutnit štěrkový podklad s frakcí 16/32 mm.
Jiná práce vás bude čekat při realizaci v místnosti, kde budete provádět betonování podlahy na polystyren. V takovém případě je nutné místo pokládky důkladně připravit.
- Pokládka tepelné nebo kročejové izolace
- Desky musí být přímo u sebe, drobné mezery vyplňte pěnou kvůli tepelným mostům
- Aplikování separační vrstvy
- Rozvedení podlahového topení
Jestliže budete realizovat betonovou podlahu v přízemí přímo na základovou desku, pak nezapomeňte na vyrovnání podkladu a převisů. A to za pomoci jemného křemičitého písku pod desky polystyrenu. Obvykle platí, že první vrstva polystyrenu je vyrovnávací a teprve na ni přichází finální vrstva polystyrenu. Neopomínejte ani na použití dilatačních pásků.
Co se týče přípravy podkladu, upotřebíte také zmíněné ocelové pásky nebo dřevěné hranoly. Ty slouží pro vytvoření srovnávací roviny. Jejich vrchní část pro vás bude stěžejní při stahování betonu. Tyto prvky se snažte dobře ukotvit, aby se vám při stahování nehýbaly. Tyče, pásovinu či hranoly pokládejte ve směru budoucího stahování betonu.
Betonování podlahy od A až do Z
Nyní vám prozradíme, jak betonovat podlahu krok za krokem. Celý postup samozřejmě začíná přípravou betonové směsi. Následuje realizace a nějaké doplňující činnosti na závěr. S tím vším vás nyní podrobněji seznámíme.
Správné namíchání betonu
Pomyslným odrazovým můstkem je míchání betonu. K tomu využijete připravený stavební materiál v podání písku a cementu, včetně vody. Držet byste se měli osvědčeného poměru jednotlivých směsí. Naprostým standardem je poměr 1:4. Tzn., jedna lopata cementu a čtyři lopaty písku. To vše vhodíte do míchačky a trochu zalijete vodou.
Stejným způsobem budete pokračovat do té doby, než míchačku zaplníte. Připravený beton se snažte udržovat ve vlhké sypké konzistenci. To znamená, nesmí být příliš suchý, ani moc tekutý. Obecně lze říci, že na jeden pytel cementu připadne zhruba 15 litrů vody. V případě potřeby je možné přilít ještě plastifikátor.
Z hlediska tvorby betonu lze zmínit ještě dvě alternativy.
- Malé plochy – U malých ploch asi nestojí za to navážet písek na stavbu a je rychlejší nákup již hotové betonové směsi v pytli
- Velké plochy – Dražším řešením je autodomíchávač, v němž je betonová směs připravena předem a hadicí vylévána na podlahu
Postup vybetonování podlahy
Když máte připravenou výšku podlahy, obvodové pásy, stahovací plochy a zavlhlou směs betonu, můžete se pustit do sypání betonu na podklad. Obvykle se začíná v nejvzdálenějším rohu místnosti a postupuje se směrem ke dveřím. Při sypání se snažte beton důkladně hutnit, abyste dokonale vyplnili všechny možné skulinky.
Takto zhutněný beton je následně strháván za pomoci hliníkové nebo dřevěné srovnávací latě. Když zjistíte, že po stržení betonu došlo ke vzniku drobných důlků, přihoďte beton na dané místo a plochu znovu srovnejte.
Snažte se rozdělit si plochy v místnosti na části tak, abyste se každé z nich věnovali maximálně 45 minut a s betonem jste nepracovali zbytečně déle. Hlazení betonové plochy se provádí buď hladítkem nebo můžete využít nástroje určeného pro strojní hlazení.
Finální péče o betonovou podlahu
V okamžiku, kdy máte kompletně vybetonovanou podlahu, můžete si zhruba na dva až tři dny odpočinout. Teprve po této době je betonová podlaha pochozí. Několik dalších dnů bude probíhat její zrání. Takový proces je třeba hlídat s ohledem na okolní teplotu.
Pokud jste se pustili do betonování podlahy v zimě s teplotami do 10 °C, nic řešit nemusíte. Jestliže je tepleji, je důležité zabránit rychlému vyschnutí betonu a jeho popraskání. Snažte se proto podlahu čas od času zakropit vodou, ideálně viditelně suchá místa.
Využít můžete i praktických pomůcek:
- Navlhčená geotextílie položená na betonové podlaze
- Vlhký sádrokartonový papír
I když je betonová podlaha pochozí asi za 48 hodin, její plnohodnotné zatížení je možné až po 28 dnech zrání. Myslete také na to, že v betonu je voda, takže následná pokládka podlahové krytiny je možná až při odpovídající vlhkosti v podlaze. U lepené dlažby to moc řešit nemusíte, u ostatních krytin je to vhodné. Ke změření vlhkosti v podlaze lze využít moderních přístrojů.
Cena betonové podlahy
V rámci procesu vybetonování podlahy vás určitě bude zajímat cena betonu. Ta se hodně liší podle toho, zda si budete beton míchat sami nebo zda využijete autodomíchávač, popřípadě pytlovanou variantu. Všechny tři verze nyní podrobněji srovnáme.
Pokud si budete míchat beton sami, potřebujete k tomu písek 0/4 mm nebo štěrk 4/8 mm, cement a vodu:
Materiál | Cena |
Písek 0/4 mm | od 250 Kč za tunu |
Štěrk 4/8 mm | od 400 Kč za tunu |
Cement 32,5 R | od 2 600 Kč za tunu |
Voda | od 60 Kč za 1 000 litrů |
Při správném dávkování jednotlivých materiálů budete schopni připravit kubík neboli 1 m3 betonu za cca 1 600 Kč.
Vyplatí se kupovaný beton v pytlích?
Alternativa v podání pytlovaného betonu je pochopitelně dražší, a proto je využívána spíše u malých betonových ploch. Při ceně pytlovaného betonu od 150 Kč za 40 kg pytel zaplatíte za kubík hotového betonu cca 7 500 Kč.
Nakonec je tu i autodomíchávač, v jehož případě se cena za kubík betonu pohybuje od 2 500 Kč. K tomu však musíte připočíst ještě náklady na dopravu a skládání betonu. Z tohoto cenového porovnání tak jasně vyplývá, že nejlevnější je určitě vybetonování podlahy svépomocí.
Betonová podlaha na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!
Betonování podlahy svépomocí je bezpochyby jednou z nejlevnějších variant vůbec. Na druhou stranu, tato činnost si žádá určité zařizování, prostor na stavební materiál a také dostatek fyzických sil. Samotné vybetonování podlahy je totiž namáhavé. Svěřte se do rukou odborné firmy.
Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.
Nezávazná poptávkaNejčastější otázky
Kolik stojí betonování podlahy svépomocí?
Když si koupíte zvlášť všechny materiály pro vytvoření betonové směsi, v porovnání s ostatními variantami rozhodně ušetříte. Kubík betonu míchaného v domácích podmínkách vychází od 1 600 Kč. Stejné množství dovezené autodomíchávačem vyjde od 2 400 Kč za kubík plus náklady na dopravu a skládání. Nejdražší je stejné množství betonu vytvořené z pytlované směsi, což stojí asi 7 500 Kč.
Za jak dlouho je pochozí vybetonovaná podlaha?
Na betonovou podlahu můžete šlapat zhruba po 48 hodinách. I když se beton tváří pevně, jeho plnohodnotné zatížení je možné až po 28 dnech. Zároveň si dávejte pozor na zbytkovou vlhkost v podlaze před pokládkou podlahové krytiny.
Optimální tloušťka betonové podlahy je mezi 5 až 7 cm. Za minimální hodnotu je považována tloušťka 4,5 cm. Pokud budete vybetonování podlahy realizovat na podlahovém topení, měla by tloušťka podlahy být 4 až 5 cm nad trubkami podlahového topení.