Co je valbová střecha a jak se staví?

Co je valbová střecha a jak se staví?

Valbová střecha je jedním z typů střešní krytiny, s níž se můžete setkat na různých nemovitostech, a to především rodinného charakteru. Už v dřívějších dobách byla valba považována za honosné opláštění střechy a z hlediska konstrukce má dlouhou historii. A jaká je podoba valbové střechy?

  • Střecha ze čtyř stran
  • Obvykle má půdorys ve tvaru obdélníku
  • Všechny strany jsou šikmé a končí ve stejné výšce

Z tohoto obecného popisu lze usuzovat, že valbová střecha nemá žádné štítky. Okapy jsou na všech stranách umístěny ve spodní části střechy. S určitou odnoží této konstrukce se můžete setkat i u jiných druhů střech.

  • Polovalbová střecha
  • Mansardová střecha

Všude tam může valba doplňovat sedlovou část střechy, avšak nekončí ve stejné výšce na všech stranách. Valbová střecha se nejčastěji využívá u rodinných objektů označovaných jako bungalovy. Ty mohou mít klasickou obdélníkovou konstrukci, popřípadě kopírují podobu písmene „L“.

Valbovou střechu u domu lze pochopitelně prodloužit až nad připojenou terasu. Tento typ konstrukce můžete použít i u samostatných teras a pergol. Vzhled valbové střechy lze označit za honosný a elegantní.

Z hlediska použitelnosti jsou valbové střechy vhodné například tam, kde dochází k nepříjemným povětrnostním podmínkám v podobě častých dešťů a sněžení. Výjimkou nejsou ani větry. Právě absence kolmých štítů a nízký aerodynamický odpor přináší stabilitu a dlouhou životnost. Valbová střecha odvádí dobře dešťovou vodu.

Výhody a nevýhody valbové střechy

Každá střešní konstrukce se vyznačuje jistými klady a zápory. V případě valbové střechy převládají hlavně výhody. Pokud tedy uvažujete o valbové střeše, stanou se vaším odrazovým bodem právě níže prezentované výhody a nevýhody.         

  • Stabilita a trvanlivost
  • Moderní vzhled zvyšující atraktivitu daného objektu
  • Při vhodném navržení a výpočtu můžete oproti jiným typům střech ušetřit stavební materiál
  • Vyšší sklon umožňuje vybudování obytného či úložného prostoru pod střechou
  • Oproti plochým střechám přináší valbová střecha lepší přístup
  • Složitější konstrukce u valbového vazníku
  • Silnější déšť může být nepříjemnou a hlasitou kulisou
  • Letní počasí je spojené především s přehříváním prostor pod střechou
  • Při nízkém sklonu střechy nebudete schopni vybudovat podkroví

Konstrukce valbové střechy

Z výše uvedených řádků celkem jednoznačně vyplývá, že valbová střecha je ideální volbou spíše pro přízemní typy staveb typu bungalov. Výjimkou samozřejmě nejsou ani valbové střechy s podkrovím, i když těmto účelům není tento typ konstrukce příliš nakloněn. Z těchto důvodů lze rozlišovat dva typy střešních konstrukcí.

  • Trámová konstrukce
  • Příhradová konstrukce

Valbová střecha a podkroví

Pokud se rozhodnete pro valbovou střechu a neodpustíte si realizaci podkroví, přichází na přetřes trámová konstrukce. Díky čtyřem šikmým částem není valba pro podkroví vhodná, i když není nemožná. Počítat však musíte s vyšším sklonem střechy.

Obecně je minimální sklon pro valbovou střechu definován od 10° do 45°. Především kvůli optimálnímu odvodu vody je doporučováno rozmezí 35° až 45°. Když už se rozhodnete pro tento typ konstrukce krovu, neopomínejte v rámci podkroví na několik důležitých věcí.

  • Splnění vyhlášky č. 268/2009 Sb. a ČNS 73 4301 ohledně šikmých stropů v prostoru
  • Minimální výška stropu 2,3 metry nad polovinou podlahové plochy
  • U podkroví počítejte s nevýhodami prezentovanými výše
  • Zároveň půjde o finančně náročnější řešení i z pohledu zařizovacích prvků

Připravte se na to, že u obytného podkroví je třeba zakomponovat více střešních oken pro dostatek světla. Ta mohou kvůli umístění vyžadovat častější renovaci nežli okna ve stěnách. Jejich umístění je v minimální výšce 1,1 metrů nad podlahou. V rámci podkroví vám bude dostupný spíše střední prostor místnosti kvůli jednotlivým šikminám.

Příhradová konstrukce

Příhradová konstrukce je opakem té trámové. Konkrétně jde o využití příhradových vazníků upotřebitelných primárně u bungalovů. Taková konstrukce už si žádá jistý výpočet a zkušenosti při realizaci, s čímž vám mohou profesionální tesaři. U příhradových konstrukcí nepočítejte s využitím plnohodnotného a komfortního obytného podkroví.

Skladba valbové střechy

Vzhledem k tomu, že je valbová střecha nedílnou součástí natolik oblíbených bungalovů, zaměříme se primárně na podrobnější informace o příhradové konstrukci střechy. Právě pro tyto účely je využíván prefabrikovaný krov. V souvislosti s tímto provedením střechy lze zmínit několik důležitých věcí.

  • Krokve jsou uloženy na nárožní krokvi
  • Jednotlivé vaznice společně tvoří tzv. vaznicový věnec
  • Kleštiny jsou využívány pro zajištění sběžiště nárožních krokví, konkrétně pod rohy vaznic do sloupků
  • Každý roh vaznicového věnce podpírá sloupek
  • U valbových vaznic platí omezení z pohledu délky – nad 4,5 metrů je zapotřebí další podpěrný sloupek

Když zvolíte příhradovou konstrukci neznamená to, že si pod valbovou střechou nemůžete vybudovat přístupný úložný prostor. I v jeho případě však myslete na zakomponování prvků pro dostatečné osvětlení. Typickým příkladem jsou buď střešní okna nebo vikýře. Ani zde nejde o zcela jednoduchou konstrukci, která si žádá patřičný postup, s nímž vám pomůže zkušený tesař.

Krytina pro valbovou střechu

Konstrukce krovu, potažmo střechy je jednou věcí. Tou další je pak volba vhodné střešní krytiny. Stejně, jako u jiných typů střech, také v případě valby se odvíjí od jejího sklonu. Použít můžete v podstatě libovolnou střešní krytinu od plechu, přes betonové tašky, až po pálené tašky.

Vhodná konstrukce valbové střechy je totiž otevřena vyššímu zatížení, takže se nemusíte tolik omezovat. A jaké jsou minimální hodnoty sklonu valbové střechy pro vybrané střešní krytiny?

  • Drážkované krytiny od 7°
  • Asfaltové šindele od 18°
  • Betonové a keramické krytiny od 22°

Pokud zvolíte například asfaltové pásy, neopomínejte na kompletní pobytí celého vazníku, k čemuž jsou mnohdy využívány třeba OSB desky. Chybět vám nesmí ani speciální fólie. Naopak, když chcete podpořit vynikající vlastnosti valbové střechy, vsaďte na betonovou tašku, s níž se na bungalovech setkáte asi nejčastěji. V její prospěch hovoří odolnost, stabilita, dlouhá životnost, šetrnost k životnímu prostředí, snížení venkovního hluku i zajímavý výsledný efekt.

Cena valbové střechy

Každého budoucího majitele nemovitosti jistě zajímá i to, jak vysoké budou cenové náklady na výstavbu jednotlivých částí, přičemž střecha hraje u rodinného domu celkem zásadní roli. Na cenu má vliv pochopitelně velká spousta faktorů, od velikosti střechy, sklonu, přidružených prvků, až po výběr střešní krytiny, s níž mohou souviset další úpravy. Typickým příkladem jsou již zmiňované asfaltové šindele a pokrytí vazníku OSB deskami.

Když však valbovou střechu porovnáte se sedlovou střechou z hlediska nákladů, jsou hodně podobné. U valbové střechy sice nemusíte řešit štít, neminou vás ale ostatní části.

  • Větší plocha střechy
  • Více speciálních střešních prvků
  • Zlomy navíc – úžlabí, nároží apod.

Cena za m2

Pojďme ale být co možná nejkonkrétnější. Vycházejme z obecných cen, které souvisí se současným trhem. Vše totiž začíná montáží kroku. V případě toho valbového počítejte s investicí kolem 8 000 Kč za m3. Tento výdaj je pochopitelně ovlivněn aktuálními cenami řeziva.

Když to rozpočítáte na běžnou cenu za m2 včetně bednění, laťování a ostatních prací, může se pohybovat od 700 Kč za m2. K tomu si pochopitelně musíte připočíst cenu za střešní krytinu, případně tepelnou izolaci s ostatních střešní doplňky. Cenově nejnákladnější jsou kupříkladu pálené tašky.

V obecné rovině se připravte na to, že taková střecha o ploše 300 m2 může vyjít na 450 000 Kč až 700 000 Kč podle volby použité střešní fólie, střešních tašek, okapů a podobně. Přesná cenová nabídka na valbovou střechu využitelnou u bungalovu je součtem prací tesaře, klempíře a pokrývače.

Valbová střecha na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

Valbová střecha je stavbou, která vyžaduje patřičné know-how. Ostatně, jde o nosnou konstrukci budoucí střechy. Pokud těmto věcem nerozumíte, nemáte na ně dostatek času a chcete mít střechu zrealizovanou co nejdříve, oslovte firmy zabývající se touto činností.

K jejich oslovení lze využít bezplatný poptávkový formulář. Na základě něho získáte více cenových nabídek od prověřených firem a budete si moci vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce a navíc ještě výrazně ušetřit.

Zadat poptávku

Nejčastější otázky


Na kolik vyjde valbová střecha?

Náklady na valbovou střechu vychází z konkrétních požadavků majitele nemovitosti. Největší podíl na celkový výdaj má pochopitelně plocha střechy, od čehož se odvíjí valbový krov a také množství zvolené střešní krytiny. Vše ovlivňují i ostatní prvky, od fólie, přes bednění, okapy a mnohé další. Počítejte s tím, že za valbovou střechu o ploše 300 m2 můžete zaplatit částku mezi 450 000 Kč až 700 000 Kč.


Jaká je doba realizace valbové střechy?

Rychlost výstavby valbové střechy se liší podle toho, zda na takové střeše budete pracovat svépomocí nebo využijete řešení na klíč. Důležitá je také sladěnost jednotlivých pracovníků na střeše tak, aby na sebe práce dobře navazovaly, ať už jde o tesaře, klempíře či pokrývače. Při větším počtu pracovníků a velikosti běžné valbové střechy počítejte s dobou realizace několika dnů, respektive jednoho až dvou týdnů.

Jaká je hlavní charakteristika valbové střechy?

Valbová střecha se vyznačuje čtyřmi šikmými plochami zakončenými ve stejné výšce. Její optimální sklon je 35° až 45°. Nejčastěji se používá u bungalovů a má obdélníkový tvar, popřípadě tvar připomínající písmeno „L“. V závislosti na konstrukci krovu nabízí i omezenější využití podkroví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *