Obytné podkroví – na co se zaměřit před realizací?
Když se řekne obytné podkroví, každý si představí podkrovní byt s překrásným výhledem do okolí a na noční oblohu. Stylové obydlí, které svou konstrukcí učaruje naprosto každého. Jenže, každé pro má také své proti a v případě obytného podkroví na vás mohou čekat i nějaké ty nástrahy.
Obsah textu:
Pojďme se tedy na celou problematiku a tento model bydlení podívat tak trochu pod drobnohledem. V první řadě je zapotřebí zmínit definici obytného podkroví.
Jak je podkroví definováno?
Přístupný prostor nacházející se v posledním nadzemním podlaží, který je určený k trvalému bydlení a je vymezen konstrukcí krovu a ostatními stavebními prvky
Ve své podstatě je to obytná půda. Té prostřednictvím kompletní stavby nebo rekonstrukce vdechnete nový život. Podkrovní byt může být nedílnou součástí novostavby, ale také postaršího nebo historického domu. Poznejte výhody, nevýhody, ale i minimální požadavky na stavbu a realizaci. Získejte o podkrovním bydlení všechny nezbytné informace od A až do Z.
Výhody a nevýhody obytného podkroví
O podobě podkrovního bytu má reálnou představu asi každý. Jen málokdo by odmítl mít kuchyni v nejvyšším patře s výhledem na okolí. A co taková koupelna v podkroví s přiznanými trámy? To všechno zní jistě krásně. Možná právě proto bychom měli začít tím nejpodstatnějším. Jaké jsou výhody a nevýhody obytného podkroví?
Výhody obytného podkroví
Z výše uvedených řádků celkem jasně vyplývá, že podkrovní byt, to je především originální a nadčasové bydlení. Když se budete inspirovat na těch správných místech, podkroví může být spojeno s designovými prvky v podobě trámů, prkenných podlah, cihlových stěn a podobně.
K tomu si připočtěte i stropy kopírující sedlovou střechu. Takového bydlení v přízemí jenom stěží docílíte. Trámy a dřevěné prvky lze mimochodem využít k prospěchu svému:
- Zavěšení nejrůznějších dekorací
- Instalace závěsů a posuvných dveří
- Vybudování relaxační zóny u stropu střechy
Když budete mít podkrovní byt vybavený dostatkem oken, bude další nepopiratelnou výhodou spousta denního světla, a to i v zimních měsících. Těšit se můžete i na patřičné soukromí. Nad vámi už nikdo bydlet nebude, vyhnete se šmírování z oken sousedů a vyšší patro zajistí i delší vzdálenost od hluku z ulice.
Nevýhody obytného podkroví
Opakem uvedených kladů je pochopitelně i několik záporů, jako u všeho. Počítejte s tím, že instalované venkovní prvky budou vlivem počasí více namáhány. Na mysli máme třeba okna, která vlivem změny teplot a střídáním povětrnostních podmínek rychleji degradují nežli ta zabudovaná ve stěně.
Když bude pršet, život v podkroví bude určitě o něco hlučnější. V létě se pak připravte na větší horko pod střechou. Tento neduh lze pochopitelně eliminovat montáží vhodné klimatizace.
Nakonec je třeba zmínit sice krásnou, avšak atypickou konstrukci zdí a bytových částí, což s sebou může přinášet vyšší náklady na pořízení nábytku vyrobeného přímo na míru.
Minimální požadavky na obytné podkroví
Jestliže vás láká myšlenka podkrovního bytu, asi začínáte pomalu uvažovat o tom, jak proměnit starou půdu fungující jako skladiště na útulný a krásný byt. Ještě, než se vůbec začnete zajímat o příslušné stavební povolení, měli byste mít jasno alespoň v základních věcech, respektive musíte splnit minimální požadavky na obytné podkroví.
Vše se pochopitelně řídí příslušnými vyhláškami. V tomto případě je to vyhláška č. 268/2009 Sb., která definuje pár základních podmínek.
- Minimální světlá výška místnosti musí být alespoň 2,3 metrů
- Tato výška musí pokrývat více jak 50 % obytných prostor
- Obecně je nejmenší výška stanovena hranicí 1,3 metrů
Tohle pro vás bude asi takový pomyslný odrazový můstek. Podobných parametrů je však daleko více a týkají se oslunění, požadavků na osvětlení, tepelnou stabilitu, hluk nebo odvětrání. Minimální množství cirkulujícího vzduchu je stanoveno hodnotou 25 m3 za hodinu na jednu osobu.
Vědět byste měli také to, že obytné podkroví je možné realizovat pouze u plochých nebo sedlových střech se sklonem v rozmezí 35° až 55°. Vliv má i použití střešní krytiny. Plechové krytiny mohou mít menší spád, kdežto skládané tašky naopak větší.
Vzhledem k tomu, že každá přestavba půdy na podkrovní byt je v podstatě individuální záležitostí, je vhodné jednotlivé detaily a požadavky konzultovat s příslušným stavebním úřadem.
Prosvětlení obytného podkroví
Než se pustíte do stavby nebo rekonstrukce podkrovního bytu, měli byste se zamyslet nad několika důležitými věcmi. Jednou z nich jsou určitě světelné podmínky, respektive prosvětlení interiéru. Přece jenom, dostatek světla v místnostech je pro život nezbytností a v případě obytného podkroví to platí dvojnásob. S přihlédnutím ke konstrukci půdního bytu se nabízí různé varianty provedení.
- Střešní světla – Ideální umístění do výšky 1,2 metrů od podlahy, volit lze i odlišné velikosti podle charakteru místnosti
- Francouzská okna – Jestliže vám podkroví umožňuje vybudovat střešní terasu, spoustu světla získáte tímto způsobem, včetně praktického propojení s okolím
- Vikýře – Konstrukčně pracnější řešení, které však může být vyžadováno s přihlédnutím k typu stavby
- Střešní světlíky – Řešení pro prostorově atypické podkrovní byty a využití u památkově chráněných objektů
- Světlovody – Přináší světlo do místností, kam nelze umístit střešní okno
Při výběru osvětlovacího prvku myslete i na ty nejmenší detaily. Je to například možnost větrání, ovládání, ale také dostatečné izolace zasklení. Na druhou stranu neopomínejte ani na účinné zbraně proti přehřívání interiéru, což mohou řešit nejrůznější clony, screeny, žaluzie a rolety.
Izolace podkroví
Při budování obytného podkroví nepodceňujte ani dostatečnou izolaci střechy. Přece jenom, budete obývat část nemovitosti, kde většinu stěn tvoří právě střecha. Důraz by tedy měl být kladen na vhodně zvolený izolační materiál, jehož typ je do jisté míry ovlivněn sklonem samotné střechy.
Typ izolace | Vlastnosti |
Extrudovaný polystyren | Dobrá izolace z pohledu zvuku i tepla |
Skelná minerální vata | Vysoká paropropustnost a požární odolnost |
Kamenná vlna | Energeticky úsporný standard s akustickými vlastnostmi |
Panely PIR a PUR | Moderní materiál, vysoké energetické úspory a minimální nárok na prostor |
V závislosti na konstrukci a provedení obytného podkroví lze využít i stříkané PUR izolace. Ta je schopna odvádět vlhkost z prostoru a jedná se v podstatě o bezspárové zateplení půdy.
Obklad obytného podkroví
S izolací obytného podkroví souvisí samozřejmě i obklad stropu. Také v tomto případě se vám nabízí několik možností z pohledu volby stavebního materiálu.
Hodně používaný je například sádrokarton, který po vymalování utvoří dokonalou obytnou stěnu. V jeho prospěch hovoří snadná a rychlá montáž, akustický komfort, požární bezpečnost, nízká hmotnost a v neposlední řadě i dlouhá životnost.
Pokud chcete svému interiéru dodat trochu stylovější podobu, můžete sáhnout po dřevěném materiálu v podání palubek. V jejich případě počítejte s náročnější montáží. Zamyslete se nad volbou krycí šířky dřeva, ale i typu dřeviny.
- Smrkové a borové dřevo opticky zvětšuje prostor
- Dubové a modřínové dřevo působí luxusnějším dojmem, je však dražší
Před instalací neopomínejte na dostatečné aklimatizování dřeva v interiéru a také správnou skladbu vrstev, což se mimochodem týká i samotného sádrokartonu.
V případě moderních střech se meze dozajista nekladou, takže narazit můžete i na masivní ytongové střechy. Ty jsou jednoduché na montáž, nevyžadují parozábranu, mají skvělou vzduchovou neprůvzdušnost a v létě fungují proti přehřívání. Ne každá stavba domu ale umožňuje vybudování takového podkroví.
Rekonstrukce podkroví na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!
Jestliže uvažujete o stavbě nebo rekonstrukci podkrovních prostor, pak nyní asi částečně tušíte, co všechno vás čeká. Nejde zrovna o jednoduchou práci, která vyžaduje patřičné zkušenosti. Jestliže jimi nedisponujete a nemáte na vše dostatek času, obraťte se na některou ze stavebních firem zaměřujících se na rekonstrukce obytných podkroví.
K jejich oslovení lze využít bezplatný poptávkový formulář. Na základě něco získáte více cenových nabídek od prověřených firem a budete si moci vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce.
Zadat poptávkuNejčastější otázky
Přesnou odpověď na tuto otázku vám dá příslušný stavební úřad. Obecně však platí, že stavební povolení není vyžadováno v případě, že nedochází k zásahu do nosných konstrukcí, nemění se vzhled, neovlivňuje požární bezpečnost a podobné věci.
Dostatek denního osvětlení je v případě obytného podkroví naprostou nezbytností. Abyste docílili optimálního životního komfortu, měla by prosklená plocha tvořit asi 10 % podlahové výměry.
Ceny se pochopitelně liší podle toho, jak moc jste nároční a co všechno chcete v rámci rekonstrukce obytného podkroví upravit. Pokud však zvolíte firmu na klíč, počítejte s cenami pohybujícími se mezi 10 000 Kč až 20 000 Kč za m2 za kompletní dílo, včetně materiálu.